Bp senior Władysław Bobowski celebruje swoją 43. rocznicę święceń biskupich

02.02.2018

2 lutego przypada 43. rocznica święceń biskupich bp. seniora Władysława Bobowskiego. Jest człowiekiem otwartym, życzliwym, wspiera dzieła charytatywne i ubogich. Bp Władysław Bobowski jest honorowym obywatelem Tarnowa, Ryglic i Gródka nad Dunajcem.

Ksiądz Biskup jest także w gronie nagrodzonych Tarczą Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”. – Jak się jest zajętym, jak się dość często wyjeżdża, to czas bardzo szybko biegnie i aż dziw, że już tyle lat minęło. Doświadczam też dużo życzliwości ludzkiej, to mobilizuje, żeby im służyć – dodaje ks. bp Władysław Bobowski.

Hasło posługi bpa Bobowskiego brzmi Humanum indivinare, czyli: „To, co ludzkie przebóstwiać”.

Ks. dr Władysław Bobowski urodził się w dniu 19 marca 1932 r. w Tropiu. Po złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie w dniu 23 czerwca 1957 r. Pracował jako wikariusz w Parafii Ryglice, był katechetą w Tarnowie (1961-1962). Podjął studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (gdzie otrzymał tytuł doktora teologii) oraz na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Pełnił funkcję ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie (1969-75), był wykładowcą teologii życia wewnętrznego (1969-99). Mianowany biskupem pomocniczym przyjął sakrę biskupią w katedrze tarnowskiej w dniu 2 lutego 1975 r., z rąk ówczesnego Biskupa Tarnowskiego Jerzego Ablewicza. Jako biskup troszczył się o stałą formację duchową kapłanów oraz osób konsekrowanych, koordynował pracę Duszpasterstwa Rodzin oraz nieprzerwanie przez 30 lat pełnił obowiązki wikariusza generalnego. Był inicjatorem organizowania letniego wypoczynku dzieci i młodzieży z naszej diecezji, zwanego ‚Wakacjami z Bogiem’. Dzięki Niemu w naszej diecezji powstała i rozwinęła się, szeroko dziś rozpowszechniona, Dziewczęca Służba Maryjna. W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcję: Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Młodzieży (1983-94); vice Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Turystycznego, członka Komisji ds. Zakonnych, członka Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Posłuchaj:
Bp senior Władysław Bobowski
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za Słowo (NS)- Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN