W Brzesku odbyła się VII sesja Parlamentu Jakubowego

20.09.2020

Więcej etapowych przejść szlaku, konkursy plastyczne i literackie, cykl reportaży telewizyjnych, a nawet projekcja multimedialna na ratuszu. To część pomysłów na uczczenie zbliżającego się Świętego Roku Jakubowego w 2021 r. W Brzesku rozmawiali o nich przedstawiciele stowarzyszeń i bractw zajmujących się Drogami Jakubowymi w Polsce.

Droga św. Jakuba to chrześcijański szlak pielgrzymkowy, ale też kulturowy. W ostatnich latach wiele inicjatyw zaowocowało wytyczeniem jego kolejnych wersji, umożliwiających dotarcie do grobu św. Jakuba, który według tradycji znajduje się w hiszpańskim Santiago de Compostela. Parlament Jakubowy, który spotkał się w Brzesku, wspiera funkcjonowanie tych szlaków i wspomaga opiekę nad pielgrzymami.

Centrum informacji o tych inicjatywach ma być zaprezentowana strona camino.net.pl.

W przyszłym roku powinien się także ukazywać newsletter – mówi ksiądz profesor Piotr Roszak, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Myślę, że my jako parlament powinniśmy mieć taki newsletter, który informowałby o wydarzeniach, które się danego miesiąca dzieją. Myślę, że warto, żebyśmy siebie informowali. A później dalej schodzimy niżej na poziomy lokalne i informujemy.

W diecezji tarnowskiej jedną z form uczczenia roku jakubowego ma być książka, poświęcona patronowi szlaku, wręczana podczas bierzmowania.

Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko podczas obrad zwrócił uwagę, że okres pandemii okazał się czasem odkrywania polskich dróg św. Jakuba, których jest więcej, niż w innych krajach europejskich.

Marek Kołdras, fot. Parafia NMP Matki Kościoła i Św. Jakuba w Brzesku
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN