W Brzesku rozpoczyna się VII sesja Parlamentu Jakubowego

18.09.2020

Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba to jeden z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych.

Do hiszpańskiej katedry w Santiago de Compostela można dotrzeć wieloma drogami.

W Brzesku rozpoczyna się VII sesja Parlamentu Jakubowego – spotkanie przedstawicieli stowarzyszeń i instytucji z całego kraju, zajmujących się Drogami Jakubowymi.

 

Jedna z dróg jakubowych wiedzie granicy z Ukrainą, a kończy się niespełna 4 tysiące kilometrów od Brzeska. Przez wieki szlak przemierzali pielgrzymi, a w XIV wieku ich liczba przekroczyła milion osób. Drogi na powrót zyskują na popularności od lat 80-tych, kiedy ogłoszone je pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym, a następnie trafiły na listę UNESCO. Ponieważ przyszły rok uzyskał miano Świętego Roku Jakubowego, obrady parlamentu poświęcone będą głównie przyjęciu propozycji zadań na ten czas.

Od 15:00 rusza pierwsza sesja podsumowująca przeszłość, następnie omawiane będzie funkcjonowanie szlaków w Polsce. Obrady można obserwować on line – zaprasza ksiądz Józef Drabik proboszcz Parafii NMP Matki Kościoła i Św. Jakuba

– Transmisja z tych obraz będzie na naszej stronie internetowej parafialnej. Będzie także na Facebooku parafialnym. Tak, że można będzie śledzić te obrady – zachęcam.

Sesjom przewodniczy bp Krzysztof Zadarko z Koszalina stojący na czele Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. O 18:00 odprawi on mszę w brzeskim sanktuarium. Obrady Parlamentu potrwają do niedzieli.

Posłuchaj:
ks. Józef Drabik
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marcin Kiwior
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN