Jaki był 2018 rok dla Kościoła tarnowskiego? Bp Andrzej Jeż podsumowuje

31.12.2018

Jakie były najważniejsze wydarzenia? Biskup tarnowski Andrzej Jeż w audycji ‚W trosce o Kościół” wymienia m.in. V Synod Diecezji Tarnowskiej i rekolekcje z kardynałem Tagle.

– Ważne wydarzenie 2018 roku to rozpoczęty synod diecezjalny. Inauguracja miała miejsce 21 kwietnia. Mieliśmy także w diecezji rekolekcje kapłańskie z kardynałem Tagle. Myślę, że będą one oddziaływać na całą diecezję. W podsumowaniu roku możemy także wymienić działalność Uniwersytetu Nauczania Społecznego JP II, a także święcenia biskupie bpa Mirosława Gucwy w Republice Środkowoafrykańskiej – wylicza bp Jeż.

Przez cały rok trwały też obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wielu inicjatywom lokalnym towarzyszyła modlitwa za Polskę i wydarzenia w parafiach. W tym roku przypadła 450. rocznica śmierci św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży oraz 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Ważnym wydarzeniem nie tylko dla Kościoła powszechnego, ale także Kościoła lokalnego w Polsce było XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które odbyło się w Watykanie nt. “Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Byli tam także reprezentanci diecezji tarnowskiej.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Nowak-Curyło, Damian Kiwior
play
Słowo za słowo (M) - Jarosław Kolendo
play
Słowo za słowo (M) - Mariusz Szewczyk
play
Słowo za Słowo (NS)- Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN