Cierpienie jest nieodłączną częścią naszego życia

10.02.2020

We wtorek w kościele Światowy Dzień Chorego. Ten dzień, który przypada we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, ma nam uświadomić, że cierpienie jest nieodłączną częścią naszego życia – mówi kapelan szpitala św. Łukasza w Tarnowie.

Ks. Grzegorz Krakowski podkreśla, że większość z nas na pewnym etapie życia będzie musiała zmierzyć się z trudnym darem choroby – swojej lub kogoś bliskiego.

– To co się promuje w mediach – zdrowie, witalność, piękne, wysportowane ciało to jest tylko część życia. Ten Światowy Dzień Chorego ma nam uświadomić tę drugą stronę, że w tym życiu jest cierpienie, że jest starość, że jest przemijanie. I to dopiero stanowi taki pełny obraz życia. Nie chodzi o to żebyśmy popadali w jakiś smutek czy pesymizm z tego powodu, ale żebyśmy byli realistami, którzy zdają sobie sprawę z tego, że cierpienie wcześniej czy później jest nieodłączną częścią naszego życia.

Ks. Grzegorz Krakowski dodaje, że ciężka choroba dla każdego jest trudnym egzaminem.

Dlatego pacjent w szpitalu czy w hospicjum wymaga nie tylko specjalistycznej pomocy medycznej, ale też empatycznego podejścia.

Kapłan zwraca uwagę, że w kontakcie z chorymi nie potrzeba wielkich słów. To, czego chorzy potrzebują najbardziej, to czas i obecność kogoś życzliwego.

– Potrzebują bliskości, ale co też istotne, i to jest takie moje odkrycie, że chorzy potrzebują też pewnego dystansu do swojej choroby, potrzebują też humoru, bo w szpitalu jest bardzo dużo smutku. I taki uśmiech, dobry humor czy nawet żart jest dla nich bardzo pokrzepiający, i to jest szalenie istotne żeby chory mógł się czasami zdystansować do swojej choroby, nawet jeśli jest to choroba śmiertelnie poważna. Ksiądz Kaczkowski, który sam był chory też bardzo wyraźnie o tym mówił, że chory potrzebuje bliskości, prawdy i uśmiechu. Ta prawda i bliskość polegają na tym, że powinniśmy powiedzieć choremu, że jego stan jest ciężki, ale powinniśmy również zapewnić, że my ze swej strony zrobimy wszystko żeby był z nami jak najdłużej, i żeby choroba była przeżywana przez niego jak najbardziej komfortowo.

Ks. Grzegorz Krakowski będzie gościem specjalnego wydania programu Bez Skierowania w Światowym Dniu Chorego, 11 lutego po godz. 17.00.

Opowie o tym co jest ważne dla chorych, jak pomóc im w przeżywaniu cierpienia, i dlaczego zaniedbywanie własnego zdrowia to grzech.

Sakrament namaszczenia chorych to nie zwiastun śmierci!

Światowy Dzień Chorego ustanowił 28 lat temu papież Jan Paweł II. Hasłem tegorocznego Dnia są słowa „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”.

Papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Chorego zaapelował o szacunek dla daru życia, podmiotowe podejście do pacjenta i zwrócenie uwagi na jego wymiar duchowy.

„Nie może być jakiejkolwiek zgody na działania o charakterze eutanazji, wspomaganego samobójstwa, zaprzestania podtrzymywania życia, nawet wtedy, gdy stan choroby jest nieodwracalny” – napisał Franciszek.

Z okazji Światowego Dnia Chorego biskup tarnowski Andrzej Jeż odwiedzi chorych w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym w Grybowie. Będzie także wspólna modlitwa z podopiecznymi placówki Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Radio RDN będzie transmitować Mszę św. we wtorek o godzinie 11.00 z ZOL-u w Grybowie.

Posłuchaj:
ks. Grzegorz Krakowski
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Wojtkiewicz
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Tabasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN