Coraz bliżej obchodów Dnia Dziecka Utraconego

09.10.2019

Dzieci, które zmarły przez narodzeniem spoczną we wspólnej mogile. Już w niedzielę na cmentarzu w Tarnowie Mościcach odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych pozostawionych w tarnowskich szpitalach.

Przy grobowcu rodzice modlą się przez cały rok. Przynoszą także znicze i zabawki – mówi Joanna Sadowska z Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych SPES.

– Pojawiają się pluszaki, aniołki z gipsu, samochodziki. To jest miejsce dla tych rodziców. Jeżeli oni potrzebują kupić coś takiego dla swojego dziecka i tam zostawić to mają do tego prawo – dodaje.

Jeszcze do czwartku Komitet SPES czeka na imiona dzieci utraconych, które zostaną odczytane w czasie pochówku, a także wpisane do wirtualnej Księgi Pamięci znajdującej się na stronie komitetu.

Przybywa imion dzieci, które zmarły przed narodzeniem. Przychodzą prośby z diecezji tarnowskiej i z różnych rejonów Polski. Ostatnio dostaliśmy list z Pomorza, aby wpisać dziecko do naszej księgi. Są imiona sprzed dwóch miesięcy, a nawet sprzed kilkudziesięciu lat – podkreśla

Imiona dzieci można przesyłać przez wiadomość na profilu FB: https://www.facebook.com/dzieciutracone/ lub przez stronę http://www.dzieciutraconetarnow.pl/kontakt

Niedzielne uroczystości rozpoczną się o 15.00 Mszą św. w kościele w Tarnowie Mościcach w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci. Później uczestnicy spotkają się przy kaplicy cmentarza w Mościcach, skąd uroczyście przejdą na Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych.

Komitet SPES przygotował także wykłady dla rodziców i ich bliskich. Prelekcje będą w piątek, (11 października) w Ośrodku Dialogu, Formacji i Misji – Alegoria, Plac Kazimierza 5 w Tarnowie.

Będą to spotkania z Martyną Sowińską na temat praw i diagnostyki genetycznej rodziców po poronieniu oraz z Anną Stachulską, która będzie mówić o roli położnej w udzielaniu wsparcia rodzicom po stracie dziecka. Początek spotkania w piątek o godz. 17.00.

Posłuchaj:
Joanna Sadowska
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za Słowo (NS)- Patryk Wicher
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN