Detoks dla uzależnionych cyfrowo

09.07.2020

Do projektu Detoks cyfrowy mogą dołączać rodzice, których dzieci mają problemy po nadmiernym korzystaniu z mediów elektronicznych, oraz osoby, u których nasiliły się różne dolegliwości związane z długim przesiadywaniem przed ekranem komputerów.

Jak pokazują badania, podczas pandemii dzieci i młodzież spędzali przed ekranem średnio ok. 9 godzin dziennie.

O tym, jak objawia się uzależnienie od mediów elektronicznych, czyli tzw. zespół stresu elektronicznego, mówi prezes fundacji Auxilium, ks. Józef Partyka.

– Dzieci i młodzież czują się bardzo przemęczone, niewyspane, trudno je czymkolwiek zainteresować. Pojawiają się duże problemy z koncentracją, uczeniem się, napady złości. Może pojawić się apatia, depresyjność.

Całość detoksu cyfrowego trwa cztery tygodnie – tydzień przygotowania i trzy tygodnie detoksu właściwego.

Podczas detoksu nie wystarczy zabrać dziecku urządzeń elektronicznych. Niezbędne jest też wsparcie dla osób, które się go podejmują.

Jak mówi prezes fundacji, wyeliminowanie ekranów pozwala układom nerwowemu i hormonalnemu na reset, czyli powrót do stanu zdrowej równowagi.

– Będziemy starać się zbudować nowe, zdrowe nawyki używania mediów elektronicznych, wyjścia z tych zachowań ryzykownych oraz przygotować na nowe wyzwania, łącznie z awaryjnym planem na wypadek, gdyby ograniczenia związane z pandemia powtórzyły się jesienią. Chcemy też przygotować rodziców na to, co zrobić z dzieckiem po przejściu detoksu cyfrowego, bo nie polega on tylko na tym, że weźmiemy mu telefon, tablet i odetniemy od Internetu, ale pytanie, co mu w zamian za to damy.

Z konsultacji telefonicznych psychologów z Poradni „Arka” w Tarnowie można skorzystać od środy do piątku w godzinach od 18.00 do 21.00, dzwoniąc pod numer 12 4447922.

Współorganizatorem Detoksu cyfrowego jest tarnowska fundacja Auxilium. Jest to projekt Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z Poznania.

Na stronie www.rodzice.co można się zapisywać na newsletter wsparcia rodziców w przeprowadzeniu detoksu cyfrowego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie tarnowskiej Arki.

Posłuchaj:
ks. Józef Partyka
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Paweł Klimek
play
Słowo za Słowo (NS)- Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN