Diecezja tarnowska dzieli się powołaniami

04.06.2018

Trzech kapłanów diecezji tarnowskiej planuje wyjazd do krajów misyjnych m.in. do Kazachstanu. Dla duchownych rozpoczyna się czas przygotowań. Ponadto dwóch księży rozpocznie w wakacje pracę duszpasterską w Europie, a  konkretnie w Niemczech i we Francji.

Jak mówi ks. Robert Kantor, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie z różnych zakątków świata do Biskupa Tarnowskiego ciągle zgłaszane są prośby o kapłanów.

– Biskup tarnowski Andrzej Jeż wychodzi naprzeciw, na ile oczywiście może, by dzielić się powołaniami, które są też powołaniami do pracy w Kościele powszechnym. Nasi księża oczywiście będą pracować wśród Polonii, ale nie tylko. Kraje Europy Zachodniej borykają się z różnymi trudnościami dlatego kapłani, którzy pracują wśród Polonii pomagają również w tamtejszym Kościele lokalnym – dodaje.

Ks. Mateusz Gondek będzie głosił Ewangelię we Francji, gdzie był już przez rok. – Potrzeby są ogromne – dodaje kapłan. – Kiedy tam byłem miałem pod opieką 13 kościołów, a było nas dwóch, do tego szpital, dwa domy pomocy społecznej. To praca w drodze, bo trzeba jeździć i odwiedzać te wspólnoty – opowiada.

Ks. Piotr Dydo-Rożniecki wybiera się do Kazachstanu.  Już dwa lata temu zgłosił chęć wyjazdu na Wschód. – Po rozmowie z rodzicami okazało się, że w czasie wojny mój dziadek był zesłany na sześć lat kołchozu do Kazachstanu. Dwa lata spędził w Aktiubińsku obecne Aktobe. Jest tam parafia pw. Dobrego Pasterza. Więc może być tak, że będę na parafii gdzie dziadek był zesłany – dodaje.

Ponadto od nowego roku akademickiego, trzech kapłanów diecezji tarnowskiej rozpocznie studia na KUL-u. W sumie ośmiu księży wyjedzie poza diecezję.

Wykaz księży wyjeżdżających poza diecezję:

Ks. mgr Dydo-Rożniecki Piotr – Kazachstan

Ks. mgr lic. Gondek Mateusz – Francja

Ks. mgr Remut Andrzej  – Niemcy

Ks. mgr Dąbrowa Paweł – CFM Warszawa

Ks. mgr Kaczor Tomasz – CFM Warszawa

Ks. mgr Hopej Roman – KUL

Ks. mgr Świerczek Piotr – KUL

Ks. mgr Witowski Wojciech – KUL

Posłuchaj:
Ks. Robert Kantor
Ks. Mateusz  Gondek
Ks. Piotr Dydo-Rożniecki
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Paweł Klimek
play
Słowo za Słowo (NS)- Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN