Diecezja tarnowska wobec pandemii

24.09.2020

To temat obrad księży dziekanów z całej diecezji. Kapłani zauważają, że w niektórych parafiach nie wszyscy wierni wrócili na niedzielne Msze św. Są wspólnoty gdzie może to dotyczyć ok. 30 procent parafian.

Tak jest m.in. w parafii NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku.

Rozmawiałem z innymi księżmi i wydaje nam się, że ok 30% wiernych jeszcze nie wróciło do Kościoła. To przede wszystkim młodzi, bo starsi byli, są i będą. Oni nawet nie odchodzili – trwali cały czas – mówi proboszcz ks. Józef Drabik.

Księża zapewniają, że w kościołach są środki do dezynfekcji, zakupiono automaty, z ambony płyną apele, żeby wierni mieli maseczki.

Kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie ks. Stanisław Bilski ocenia, że na Msze św. nie wróciła 1/3 parafian.

– Na ten czas ciężko jest określić, bo część stoi na zewnątrz. Jak się ochłodzi to będzie okazja zobaczyć. Liczenie wiernych, które zaplanowane jest na 18 października pokaże ilu wiernych jest na Mszach świętych. Cieszę się bardzo z tego, że z tych, którzy są w Kościele bardzo duży procent przystępuje do Komunii św. Zapewne oznacza to, że najgorliwsi wrócili.

Ks. Krzysztof Czech proboszcz w Piwnicznej – Zdrój mówi, że parafianie chodzą do kościoła, a dołączają także turyści.

– Przyjezdnych jest trochę, ale to inny „gatunek” przyjezdnych. To nie są turyści jak w innych częściach naszej diecezji, którzy są tacy „szalejący”. To są Ci, którzy przyjechali połazić po górach i nie byli dla nas jakimś zagrożeniem, wręcz przeciwnie, byli z nami i są na różnych nabożeństwach.

Podczas sesji dziekanów księża dyskutują jak dotrzeć do wiernych, którzy nie wrócili do kościoła.

Może zrobimy jakąś ankietę. Na pewno chcemy zachęcić wiernych, którzy chodzą do kościoła, aby podjęli ten temat ze swoimi znajomymi, którzy nie chodzą do niego – mówi ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Księża dziekani obradują w tarnowskim seminarium. To pierwsze spotkanie od czasu wybuchu pandemii.

Posłuchaj:
ks. Józef Drabik
ks. Stanisław Bilski
ks. Krzysztof Czech
ks. Michał Dąbrówka
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN