Dzień Dziecka Utraconego

15.10.2020

Na całym świecie, 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach.

Statystyki wskazują, że około 15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem, z czego do 80% poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży. To dramatyczne przeżycie dla rodziców i całej rodziny.

Z okazji Dnia Dziecka utraconego odbywają się pochówki dzieci, które zmarły przed narodzeniem i zostały pozostawione w szpitalach. Są także Msze św. w intencji rodziców.

W Tarnowie, Fundacja SPES organizuje ogólnopolską konferencję online na temat kompleksowego wsparcia rodzin po stracie dziecka w wyniku poronienia. Odbędzie się ona 20 października, wcześniej trzeba się zarejestrować. Natomiast w niedzielę na cmentarzu w Mościcach odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach – mówi prezes Joanna Sadowska.

Dzień Dziecka Utraconego będzie obchodzony podobnie jak w latach poprzednich. W niedzielę uroczystości rozpocznie Msza św. o 15.00 w kościele w Mościcach. Przed Mszą św. będzie można napisać, na specjalnie przygotowanych karteczkach, imiona zmarłych dzieci, które zostaną złożone na czas Mszy św. przed ołtarzem głównym, a po nabożeństwie na cmentarzu do mogiły zbiorowej – dodaje.

Do 16 października do Fundacji SPES można przesyłać imiona dzieci utraconych. W niedzielę w Dębicy odbędzie się pierwszy pochówek dzieci utraconych.

Inicjatywa zrodziła się w Hospicjum Domowym działającym przy parafii Miłosierdzia Bożego, a pomaga w tym urząd miejski. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.00 Mszą św. w kościele Miłosierdzia Bożego. Później pochówek odbędzie się na cmentarzu komunalnym przy ul. Wielopolskiej.

Natomiast w sobotę na tuchowskim cmentarzu zostanie poświęcony Pomnik Dziecka Utraconego. Będzie także pierwszy pochówek dzieci, które zmarły przed narodzeniem.

Uroczystości pod przewodnictwem bpa Leszka Leszkiewicza rozpoczną się o 9.30 w kaplicy cmentarnej w Tuchowie.

Ponadto w niedzielę w Nowym Sączu na Cmentarzu Gołąbkowickim o godz.14:00 nad grobem dzieci utraconych będą modlitwy za nie i ich rodziców.

Posłuchaj:
Joanna Sadowska
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN