Kapsuła czasu na kościele w Chełmie [ZDJĘCIA]

28.05.2020

Na niezwykłe znalezisko, ukryte w kopule krzyża umieszczonego na dachu świątyni, trafiono przez przypadek.

– W wyniku wichury został naruszony krzyż na kościele, trzeba było go zdemontować. Okazało się, że tam jest kopuła, a w niej dokumenty, które w 1947 roku umieścił ks. Tomasz Sandecki. Były tam też różne rzeczy, między innymi gazety, na przykład „Niedziela”, były informacje związane z Caritasem, a także pieniądze. Tu ciekawostka, bo były wydane w 1944, na nich orzeł bez korony. Tam było między innymi 100 złotych, 50 złotych – mówi proboszcz parafii, ks. Andrzej Krajewski.

W dołączonym liście zawarto informacje o ówczesnych włodarzach miejscowości i parafii, przebiegu remontu dachu świątyni oraz informacje o cenach produktów spożywczych w tamtych czasach.

Pozostawiono również przesłanie dla potomnych o treści: „W tej złoconej kuli zamykamy wraz z dokumentami ozłocone miłością Boga serca nasze. Gdy kiedyś nasi potomni otworzą tę kulę i znajdą te nasze słowa, niech wspomną na nas i niech wiedzą, że ich przodkowie wierzyli w Boga, kochali Go i służyli Mu wiernie. Bądźcie naśladowcami naszymi: trwajcie wiernie przy Panu Jezusie i Jego św. Kościele katolickim”.

Po renowacji uszkodzonego krzyża dotychczasowa kapsuła trafi z powrotem do kopuły wraz z uzupełnieniem.

Chcemy tak zrobić, żeby to, co zostało wtedy napisane piękną kaligrafią, po naprawie krzyża, z powrotem umieścić wraz z pomysłem związanym z tym, co się dzieje teraz. Mamy 100-lecie urodzin Jana Pawła II i pojawił się pomysł, aby umieścić tam jakieś zdjęcia rodzinne, czy inne pamiątki, aby zostawić to dla potomnych – dodaje ks. Andrzej Krajewski.

Parafia w Chełmie jest jednym z najstarszych pomników chrześcijaństwa w Polsce. To jedyna parafia w diecezji tarnowskiej, która w czasach średniowiecza stanowiła własność zakonu bożogrobców.

W latach 1948-49 bywał w niej Karol Wojtyła, będąc wikariuszem w pobliskiej Niegowici.

Posłuchaj:
ks. Andrzej Krajewski
Anna Szczepanek, fot. Gość Niedzielny
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Wojtkiewicz
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Tabasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN