Katecheci poznają dokument o ochronie małoletnich

29.08.2019

– Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest priorytetem – mówi ks. Tadeusz Michalik z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, który prezentuje wszystkim katechetom dokument poświęcony ochronie małoletnich w działaniach duszpasterskich diecezji tarnowskiej.

To jeden z tematów trwających odpraw katechetycznych.

Z dokumentem zapozna się tysiąc trzystu katechetów – księży, sióstr zakonnych i świeckich, którzy uczą religii.

– Chroni on małoletnich – podkreśla ks. Tadeusz Michalik. – To m. in. kodeks zachowań. Dokument porusza też tematy związane z wychowankami, którzy są osobami niepełnosprawnymi. Jest również mowa o zasadach doboru personelu, o tym jak reagować na oznaki przemocy seksualnej. Ponadto są informacje dotyczące pomocy ofiarom – dodaje.

W dokumencie są także zapisy dotyczące szeregu szkoleń i profilaktyki.

– Opracowując ten dokument i wprowadzając go w życie dajemy do zrozumienia rodzicom i innym instytucjom, że Kościołowi zależy na ochronie dzieci i młodzieży – podkreśla ks. Michalik.

Dokument jest wynikiem zaleceń Konferencji Episkopatu Polski. Podobne normy mają przygotować także inne polskie diecezje.

Podczas odpraw katechetycznych jest także mowa o katechezie specjalnej i przygotowaniach do nowego roku szkolnego.

Odprawy katechetyczne zakończyły się już w Nowym Sączu. Dziś i jutro odbywają się one w auli tarnowskiego seminarium. Natomiast siostry zakonne i świeccy będą mieć spotkanie w sobotę w auli Jana Pawła II przy bazylice katedralnej w Tarnowie.

Posłuchaj:
ks. Tadeusz Michalik
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN