W Kościele nie ma rozwodów [WIDEO]

25.09.2020

Rozwód kościelny, unieważnienie małżeństwa i stwierdzenie nieważności małżeństwa to trzy pojęcia, które budzą wiele pytań, ale też kontrowersji. Dla wielu oznaczają to samo, ale rzeczywistość jest zupełnie inna.

– Nie ma w Kościele rozwodów. Małżeństwo jest nierozerwalne – mówił w programie Rozgryźć Kościół ks. Dariusz Brzegowy sędzia Sądu Diecezjalnego w Tarnowie. – Sąd kościelny stwierdza, że dane małżeństwo, oczywiście po przeprowadzonym procesie, z określonych przyczyn,tak naprawdę nigdy nie zaistniało. Pozostawia tym samym orzeczenie co do skutków cywilnych sądowi cywilnemu.

Według statystyk Urzędu Cywilnego w Tarnowie w tym roku zawarto mniej związków cywilnych, ale za to było więcej rozwodów.

– Dane to pokrywają się ze statystykami ogólnopolskimi. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy? – Trudno w kilku zdaniach dotknąć istoty problemu, bo trzeba brać pod uwagę zarówno przygotowanie do zawarcia małżeństwa jak i później wszelkie działania małżonków, bądź ich brak oczywiście, które prowadzą do scalenia tej wspólnoty. Jest to z pewnością także wyzwanie duszpasterskie, aby towarzyszyć małżonkom zwłaszcza młodym w ich drodze.

Z ks. Dariuszem Brzegowym rozmawiał ks. Marcin Gryzło.

Tematyką stwierdzenia nieważności w Kościele zajął się także Uniwersytet Nauczania Społecznego Jana Pawła II w Tarnowie. Wykład wygłosił ks. Dariusz Brzegowy.

Posłuchaj:
ks. Dariusz Brzegowy
Katarzyna Antosz, fot. Gość Niedzielny
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN