Kościół potrzebuje świeckich teologów

27.05.2020

Teologia staje się atrakcyjna, bo okazuje się, że to jest jedyna dziedzina wiedzy, która daje nam odpowiedź na to, co dzieje się w świecie – mówi dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII w Tarnowie ks. Prof. Janusz Królikowski.

Rekrutacja na wydział ruszy początkiem lipca.

– Problem zła, cierpienia, choroby, czyli całego zestawu ludzkich doświadczeń, nie znajdują wyjaśnienia w żadnej innej dziedzinie wiedzy. Coś może wskazać filozofia, która pokazuje kierunek, a teologia pokazuje, gdzie jest prawda i odpowiedź na te pytania. Religia daje człowiekowi te pytania przeżyć.

Jak dodaje ks. prof. Janusz Królikowski, choć w diecezji tarnowskiej nie brakuje kapłanów, to zapotrzebowanie na katechetów już dziś jest spore i ciągle rośnie.

– Kościół potrzebuje świeckich nauczycieli religii, potrzebuje świeckich teologów, bo mamy przecież rozmaite ruchy kościelne, chrześcijańskie, które domagają się, żeby ludzie w nich działający posiadali odpowiednie przygotowanie. Kapłanów nie brakuje, ale katechetów owszem. Diecezja tarnowska to dużo ponad milion katolików, więc jest co robić.

Wydział prowadzi studia magisterskie ze specjalnością katechetyczno-pastoralną dla osób świeckich oraz kapłańską dla alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a także studia podyplomowo-licencjackie ze specjalnością eklezjologia.

Posłuchaj:
ks. Janusz Królikowski
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN