ks. Tomasz Lelito: – Kluczem do sukcesu jest dobry katecheta, który potrafi nawiązać kontakt z młodymi i zaciekawić tematem [WIDEO]

21.11.2019

Mówił w programie Słowo za słowo – Rozgryźć Kościół, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Jego zdaniem, dzieciom i młodzieży trzeba przede wszystkim poświęcić czas.

Ważne, by umieć słuchać – dodaje katecheta z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Tarnowie, ks. Marcin Gryzło.

Po dopełnieniu formalności, na początku lekcji, zadaję młodym pytanie – czy to oni mają do mnie jakieś pytania. I często się mocno otwierają. Zdarza się, że rozmawiamy całą godzinę. Trzeba umieć słuchać, nie wolno się bać trudnych pytań – mówi ks. Marcin Gryzło.

– To jest nierzadki dylemat, na ile z młodymi rozmawiać, a na ile realizować program. Nie można jednak przyczepić się kurczowo programu i nie widzieć młodych ludzi, którzy przychodzą po coś. Jeśli, na dodatek, mają szczęście do właściwego katechety, można wspólnie wiele dobrego zrobić.

Dodajmy, że dane dotyczące frekwencji na lekcjach religii nieznacznie spadają.

W stosunku do roku ubiegłego, około jeden procent dzieci i młodzieży mniej uczęszcza na katechezę.

Ks. Tomasz Lelito uważa, że dzieje się tak przede wszystkim ze względu na kryzys rodziny, która przestaje być dla młodego człowieka pierwszym kontaktem z Bogiem.

Posłuchaj:
ks. Tomasz Lelito
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Wrona
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN