Ks. Tomasz Lelito: – Zdalna katecheza wyzwoliła kreatywność

07.08.2020

Owocem zdalnego nauczania w diecezji tarnowskiej było stworzenie internetowej bazy pomocy katechetycznych, z której korzystały osoby z całej Polski, mówił w rozmowie z RDN ks. Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Co ciekawe, był to taki czas, który wyzwolił kreatywność i solidarność w gronie katechetycznym – mówił ks. Tomasz Lelito.

– Na stronie katechetycznej stworzyliśmy taki profil, gdzie można było dzielić się swoimi pomocami. Katecheci, którzy wytwarzali przeróżne pomoce, bardzo ciekawe, przy pomocy różnych programów edukacyjnych, przysyłali te materiały, inni je pobierali. Niektórzy nagrywali ciekawe filmy, zamieszczali w serwisie Youtube, niektórzy zakładali swoje profile katechetyczne. Dzięki temu mieli bardzo szeroki dostęp do uczniów, mogli przekazać im wiedzę i w pewnym sensie też formować dzieci i rodziców.

Jak podkreśla ks. Tomasz, efektywność katechezy zdalnej nie równa się tej prowadzonej na żywo, ale większość katechetów dobrze wykorzystała czas pandemii, co potwierdzają również dyrektorowie szkół.

– Oczywiście, ta katecheza nie miała takiego samego wymiaru, bo nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z uczniem, czy z rodzicem, ale w tym dziwnym i trudnym czasie pandemii, ograniczeń, na tyle, na ile można, katecheci optymalnie wykorzystali swoje możliwości. Zresztą w tym czasie też były przygotowania do sakramentów świętych, też tą drogą udawało się z dziećmi nawiązywać kontakt i ich formować.

Tymczasem wśród katechetów trwają przygotowania do nowego roku szkolnego.

Pisaliśmy o tym tutaj:

Katecheci przygotowują się do nowego roku szkolnego

Posłuchaj:
ks. Tomasz Lelito
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo(NS)-Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN