Kuria zabiera głos w sprawie kazania ks. Janusza Czajki

15.05.2020

Jak informuje rzecznik prasowy biskupa tarnowskiego ks. Ryszard Nowak, kapłan otrzymał oficjalne upomnienie i naganę oraz został zobowiązany do przeproszenia parafian i osób, które poczuły się urażone czy też zgorszone jego wypowiedzią.

Ponadto, jak czytamy w komunikacie – ks. Czajka otrzymał polecenie odbycia miesięcznych rekolekcji w celu rewizji własnego postępowania i odbudowania prawdziwie kapłańskiej tożsamości.

Pełną treść publikujemy poniżej:

W związku z wydarzeniami związanymi z homilią ks. Janusza Czajki w niedzielę 10 maja br. i niedopuszczalnymi stwierdzeniami, jakie podczas niej padły, ks. Czajka otrzymał od Biskupa Diecezjalnego oficjalne upomnienie i naganę oraz został zobowiązany do przeproszenia parafian i osób, które poczuły się urażone czy też zgorszone jego wypowiedzią.

Ponadto ks. Czajka otrzymał polecenie odbycia miesięcznych rekolekcji w celu rewizji własnego postępowania i odbudowania prawdziwie kapłańskiej tożsamości.

W związku z zaistniałą sytuacją pragnę przypomnieć, że Kościół – pełniąc rolę „krytycznego sumienia” – ma prawo i obowiązek wydawania „osądu moralnego, również o sprawach, które dotyczą porządku politycznego, zwłaszcza gdy wymagają tego fundamentalne prawa osoby albo zbawienie dusz” (Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym, nr 76). Jednakże odnosząc się w przepowiadaniu do kwestii społeczno-politycznych nie wolno agitować za lub przeciw jakiejkolwiek partii czy politykowi, gdyż „Kościół […] ze względu na swoje zadanie i kompetencje w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną i nie łączy się z żadnym systemem politycznym” (tamże), zaś „twierdzenie, że jakaś partia lub ugrupowanie polityczne w pełni odpowiadają wymogom wiary i życia chrześcijańskiego, powoduje niebezpieczne nieporozumienia” (Kompendium Nauki Społecznej Kościoła, nr 573). Ponadto słowo Boże należy zawsze przekazywać z miłością, roztropnie dobierając słowa i nikogo nie wykluczając (por. IV Synod Diecezji Tarnowskiej, stat. 8).

 

Z wyrazami uszanowania

ks. Ryszard St. Nowak
Rzecznik Prasowy Biskupa Tarnowskiego

 

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Ptaszek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN