Łącko świętowało dwie okrągłe rocznice [ZDJĘCIA]

22.06.2020

W trakcie odpustu ku czci św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się obchody 800-lecie powstania parafii i 300-lecia konsekracji kościoła. Obostrzenia sprawiły, że świątynia nie była wypełniona, jednak wierni łączyli się też dzięki transmisji.

Ci, którzy przyszli do kościoła, podkreślali, że na wielkie świętowanie jeszcze znajdzie się czas. – To jest mamy nadzieję inauguracja i na zakończenie mamy nadzieję, że będzie ksiądz biskup z nami, a gdy czas pandemii ustąpi to dotrze też większa rzesza parafii. Myślę, że najważniejsze, żeby ustąpił niepokój w naszej psychice, umysłach i sercach, abyśmy się otworzyli na drugiego człowieka – podkreślała prezes Związku Podhalan Oddział w Łącku, Bożena Wawrzyniak.

Uroczystościom w Łącku przewodniczył biskup Andrzej Jeż, który wygłosił homilię o budowaniu wspólnoty szczególnie ważnej w dzisiejszych czasach. – Wspólnoty parafialne przetrwają najgorsze kryzysy i problemy – podkreślał ordynariusz diecezji tarnowskiej. Zaznaczył, że pandemia jest okazją aby umacniać wspólnotę i uświadamiać sobie moc Eucharystii.

Gdybyśmy popatrzyli wstecz w ciągu tych 800 lat ile było różnych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych, a jednak mimo różnych ideologii parafie trwają i będą trwać. Jestem przekonany, że wszystko zależy od nas, którzy budujemy wspólnotę parafialną. Jeżeli nasza więź z Bogiem jest mocna i mocna jest więź między nami w Jezusie Chrystusie to przetrwamy najtrudniejsze chwile, z których wychodzimy umocnieni i z tą nadzieją patrzymy na następne lata, które są przed parafią w Łącku – powiedział biskup.

Biskup w trakcie Mszy św. modlił się w intencji minionych, obecnych i przyszłych pokoleń tej parafii. Życzył też wiernym duchowego rozwoju.

Obecny proboszcz ks. Czesław Noworolnik, przypomniał o błogosławionej rodaczce mieszkańców Zabrzeży – siostrze Celestynie i licznych powołań kapłańskich i zakonnych z całej parafii. – Ten lud wiedział, kto jest fundamentem ludzkiego życia i co jest w życiu najważniejsze – powiedział na rozpoczęcie.

Biskup Andrzej Jeż po zakończonej Mszy św. pobłogosławił odnowione figury, które znajdują się na branie wejściowej na kościelny plac. Przedstawiają one świętych: Józefa i Michała Archanioła.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za Słowo (NS)- Karol Górski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN