Luty miesiącem poświęconym Świętej Rodzinie

17.02.2020

Każdy miesiąc od starożytności w Kościele był poświęcony jakiejś tajemnicy. W lutym w sposób szczególny Kościół czcił Świętą Rodzinę. Ma to związek z przypadającym na 2 lutego Świętem Ofiarowania Pańskiego.

– Święto Ofiarowania Pańskiego ma wymiar bardzo rodzinny. Pokazuje na sam sens słowa „ofiarowanie”, które jest przede wszystkim poświęceniem kogoś, czegoś, tak jak Święta Rodzina przynosi Jezusa do świątyni, ofiaruje go Bogu. Ofiarowanie oznacza, że ja coś daję z siebie, ofiaruję, aby Bóg to uświęcił, konsekrował, przemieniał – mówi ks. Piotr Cebula, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin tarnowskiej Kurii.

– Kiedy małżonkowie siebie sobie ofiarują w bezinteresownej miłości, to tworzą fundament rodziny. Jeżeli ofiarują siebie dzieciom, dzieci rodzicom, kiedy to ofiarowanie jest taką postawą codzienną, to wtedy ta rodzina jest na wzór Świętej Rodziny.

Wśród form kultu, prócz różnorakich modlitw, można znaleźć m.in. litanię oraz nowennę do Świętej Rodzinny. Jedną z mniej znanych tradycji chrześcijańskich jest też rozpoczynanie listów, czy oznaczanie swoich drzwi – w zamian za KMB – inicjałami J+M+J, czyli Jezus, Maryja, Józef.

Posłuchaj:
ks. Piotr Cebula
Anna Szczepanek, fot. pixabay.com
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo - Bogusław Kamiński
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN