Nadzwyczajni szafarze Komunii św. spotkali się w Gródku n/Dunajcem

24.11.2018

Czują ciężar odpowiedzialności na swoich barkach, ale dla nich liczy się przede wszystkim służba drugiemu człowiekowi. Nadzwyczajni szafarze Komunii św. spotkali się w Domu Rekolekcyjnym ARKA w Gródku nad Dunajcem. Był czas na modlitwę, ale też rozmowy.

Wszyscy mówili jednym głosem – bycie szafarzem to zarazem wyróżnienie i wyzwanie.

– Przychodzi niedziela, zabieramy ze sobą Pana Jezusa i wyruszamy. Można poczuć satysfakcję, że pomagamy chorym i cierpiącym ludziom. Z pewnością moglibyśmy odwiedzać jeszcze więcej osób, ale my idziemy tam, gdzie nas proszą – mówią szafarze z diecezji tarnowskiej.

-Nie zawsze jest nam łatwo, szczególnie gdy patrzymy na ludzkie cierpienie – przyznaje Marek Jamróz z parafii Podgrodzie k. Dębicy.

– Odwiedzamy przede wszystkim osoby chore, cierpiące, starsze, ale zdarzają się także dzieci. Pamiętam, jak odwiedzałem 10-letniego Kubusia. Bardzo trudno było spotykać jego rodzine, która bardzo cierpiała z powodu choroby chłopca. Ostatni raz widziałem go w Wielką Niedzielę. Później zabrano go do szpitala, skąd już nie wrócił.

Trud ich pracy docenia biskup tarnowski Andrzej Jeż.

– Ich posługa Chrystusowi wiąże się także z troską o parafie. Można nawet powiedzieć, że często są wikariuszami dla samotnych proboszczów, bo wspierają ich w różnych działaniach w trosce o parafie. Ta posługa wiąże się także z troską o rodzinę. To są dobrzy ojcowie, mężowie, dziadkowie, którzy budują wspólnotę parafii przez umacnianie więzów rodzinnych.

Możliwość powoływania osób świeckich do tego, by mogli udzielać Komunii świętej w sytuacjach nadzwyczajnych, przywrócono po Soborze Watykańskim II. Funkcję nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w Polsce wprowadza uchwała 240. Konferencji Episkopatu Polski. Szafarz zostaje powołany za zgodą biskupa. Istotny jest wiek (od 25 do 65 lat), prowadzenie życia moralnego, pobożność i minimum średnie wykształcenie. Funkcja jest powierzana na rok, z możliwością przedłużenia.

W diecezji tarnowskiej posługuje około tysiąca nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Posłuchaj:
Szafarze
Biskup Andrzej Jeż
Posłuchaj relacji
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za Słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za słowo (M) - Jarosław Kolendo
play
Słowo za Słowo (NS)- Jacek Migacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN