Najwięcej ludzi w Polsce chodzi do kościoła w diecezji tarnowskiej

07.01.2020

Diecezja tarnowska ma najwyższe wskaźniki praktyk religijnych w Polsce. W Warszawie zaprezentowano Rocznik Statystyczny Kościoła katolickiego, który zawiera wyniki badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego przeprowadzonych w 2019 roku i obejmuje dane za rok 2018.

W niedzielnej Mszy św. uczestniczyło w Polsce 38,2 proc. zobowiązanych katolików, a 17,3 proc. przystępowało do Komunii św. – wynika z danych.

Niewielkie różnice, w porównaniu z poprzednim rokiem, są na granicy błędu statystycznego – podkreśla ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu.

Najwyższy poziom uczestnictwa zobowiązanych katolików w niedzielnej Mszy św. odnotowano tradycyjnie w diecezji tarnowskiej (71,3 proc.), rzeszowskiej (64,3 proc.) oraz przemyskiej (60,4 proc.). Najniższy zaś procent był diecezjach szczecińsko-kamieńskiej (24,1 proc.) i łódzkiej (24,5 proc.)

W diecezji tarnowskiej także najwięcej osób przystępuje do Komunii świętej. To prawie 27 procent.

Z danych wynika, że w Polsce jest 10 356 parafii katolickich, w których posługuje ponad 20,5 tys. księży – najwięcej duchownych jest w diecezji tarnowskiej. Łącznie kapłanów jest prawie 25 tys., a do święceń w diecezjach w 2018 roku przygotowywało się 2,2 tys. alumnów.

Liczba żeńskich wspólnot zakonnych wynosi 2,2 tys., a posługuje w nich 17,6 tys. sióstr. Najliczniejsze zgromadzenia żeńskie to Służebniczki NMP Starowiejskie, elżbietanki oraz szarytki.

Liczba zakonników oraz członków stowarzyszeń życia apostolskiego w 2018 roku wynosiła łącznie 11,4 tys.; 9 tys. (79 proc.) z nich posiada święcenia kapłańskie. Najliczniejszymi męskimi zgromadzeniami są franciszkanie, salezjanie oraz pallotyni.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Robert Wardzała
play
Słowo za Słowo (NS)- Michał Kądziołka
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN