Synod przyjął dokument o katechizacji w diecezji tarnowskiej [ZDJĘCIA]

30.11.2019

– Potrzebujemy chrześcijan uformowanych w szkole Chrystusa i do tego jest potrzebna katecheza parafialna – mówi ks. Bogusław Połeć, proboszcz w parafii MBNP w Mielcu. Rozwój katechezy parafialnej zakłada dokument, który został  przyjęty przez członków V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Za przyjęciem dokumentu „Katechizacja w diecezji tarnowskiej” głosowało 285 osób, a 41 było przeciw. 

Katecheza parafialna to wyzwanie ważne i konieczne do podjęcia – mówi ks. Bogusław Połeć. – Trzeba teraz położyć akcent na formację, na przeżycie wiary, tego nie uczynimy bez żywej wspólnoty parafialnej. Tutaj jawi się konieczność katechezy parafialnej, która by obejmowała wszystkich, trzeba tej formacji w parafii – dodaje.

W dokumencie synodalnym są propozycje, by w każdej parafii była prowadzona m.in. katecheza dorosłych i nie chodzi tylko o rodziców dzieci, które przygotowują się do sakramentów świętych, ale o wszystkich wiernych.

W parafiach brakuje pogłębiania wiary – mówią osoby świeckie uczestniczące w obradach synodu. – Nie chodzi o samą wiedzę, to musi być połączone, przekazanie pewnych treści katechizmu Kościoła, teologicznych, ale w takiej formie, żeby to miało przełożenie na życie. Wiele osób twierdzi, że już nie potrzebuje katechizacji, natomiast to się bardzo przekłada, ta świadomość, przeżywanie wiary, w co wierzymy  na przykład dawany dzieciom. – To jest naprawdę trudne wyzwanie, ale u Boga nie ma nic niemożliwego. Przede wszystkim bardziej wyjście do ludzi, nie zamykanie się na ludzi. Wszystko jest do osiągnięcia, ale z Panem Bogiem – powiedzieli RDN uczestnicy obrad synodalnych.

– Katechezy parafialne prowadzone są w naszej parafii od dawna – mówi proboszcz i kustosz sanktuarium w Szczepanowie, ks. Władysław Pasiut. – Spotykamy się w grupach rodzin, chociażby z okazji przygotowania dzieci do I Komunii Świętej i tam ta katecheza ma miejsce. Podobnie też jest i z młodzieżą przygotowującą się do Sakramentu Bierzmowania. Zapraszamy rodziców i nie tylko mówimy do tej młodzieży, ale mówimy przede wszystkim do rodziców. Formy mogą być bardzo różne. Wprowadziliśmy katechezy synodalne, wcześniej zanim ta niedziela synodalna jest, podajemy ludziom pytania, zagadnienia i łatwiej się z nimi rozmawia – zwraca uwagę ks. Pasiut.    

Potrzebni będą katecheci parafialni – mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż. – Być może powołamy specjalną szkołę katechetów parafialnych, którzy będą wspierać księży w katechizacji, ale w ramach już parafii, gdzie będą katechizowani wszyscy w różny sposób, przy różnych sytuacjach, okazjach – mówi biskup.

Dokument został przygotowany przez Komisję do spraw Katechezy V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Był szeroko konsultowany, a na sesję plenarną trafiło kilka poprawek. Głosowanie poprzedziła żywa dyskusja, w której proponowano kolejne zmiany w dokumencie.

Posłuchaj:
Ks. Bogusław Połeć
Uczestnicy obrad
Ks. Władysław Pasiut
Bp Andrzej Jeż
Małgorzata Miczek-Zabawa, Ewa Biedroń, fot. Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Ptaszek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN