I Ogólnopolskie Forum NewPastoral w Niecieczy [ZDJĘCIA]

06.10.2019

– Przyprowadzamy ludzi do Boga i Kościoła, wzmacnia się nasza wiara, mamy przyjaciół  – m.in. o takich owocach mówią osoby zaangażowane w prowadzenie domowych małych grup w parafiach. W Niecieczy koło Tarnowa trwa I Ogólnopolskie Forum NewPastoral.

Inicjatywa  zgromadziła ok. 100 osób m.in. z Paryża, Lyonu, Gniezna, Katowic, Krakowa, Wrocławia, a także z parafii diecezji tarnowskiej i zamojsko-lubaczowskiej. To parafie, w których działają małe grupy domowe, a także gdzie jeszcze ich nie ma.

– Projekt działa w Internecie, więc od dawna myśleliśmy, żeby się spotkać, poznać i porozmawiać, a wybór padł na Niecieczę – mówi ks. Bogusław Brzyś, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji i pomysłodawca inicjatywy NewPastoral.

– Dlaczego Nieciecza? Tutaj jest mała parafia, ok. 700 osób, a działa w tej wspólnocie ok. 30 grup. Takie Forum normalnie organizuje się w Warszawie czy na Jasnej Górze i zaprasza się celebrytę. Dla nas jest to okazja, żeby przetestować poziom zainteresowania tematem dla samego Forum, małych grup a nie dla czegoś innego – dodaje.

Iwona Bartecka ma 17 lat i od dwóch lat prowadzi grupę NewPastoral.

– Zaprosiłam do grupy przyjaciół i znajomych. To osoby zaangażowane w życie parafii i tacy, którzy unikali kościoła. Tematy spotkań i filmów dotyczą każdego człowieka. W mojej grupie jest 5- 8 osób, czasami ktoś przyprowadza znajomych. Niektórzy pytają mnie w szkole lud dzwonią czy mogą przyjść w piątek na spotkanie – opowiada Iwona.

Spotkania małych grup w Paryżu to odpowiedź na izolację Polaków we Francji – podkreśla Barbara Michalik, administrator NewPastoral w polskiej parafii Wniebowzięcia NMP w Paryżu.

– Priorytetem dla wielu Polaków we Francji jest praca i zarobek. Niektórzy wyciągani są ze swojej izolacji. Grupy pomagają ludziom w nawiązywaniu nowych relacji. Czasami po wielu latach mają okazję podzielić się swoją codziennością i problemami. Niektórzy płaczą, że pierwszy raz po wielu latach mogą otworzyć się i  porozmawiać o swoim życiu – mówi uczestniczka  Forum.

Inicjatywa NewPastoral w obecnej formie istnieje w 220 parafiach zarejestrowanych w projekcie, w tym w stu parafiach w Polsce. Uczestnicy w domowej atmosferze razem oglądają filmy, czytają Pismo Święte i rozmawiają. Na stronie newpastoral.net po zarejestrowaniu przez proboszcza pobierać można przydatne podczas spotkań materiały wideo i konspekty, które udostępniane są bezpłatnie.

Posłuchaj:
Ks. Bogusław Brzyś
Iwona Bartecka
Barbara Michalik
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Beata Świątkowska
play
Słowo za Słowo (NS)- Piotr Gąsienica i Małgorzata Broda
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN