Orszaki Trzech Króli w regionie

06.01.2020

Pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają” 6 stycznia ulicami ponad 800 miejscowości w Polsce przejdą Orszaki Trzech Króli. Tak będzie także w naszym regionie.

W Tarnowie Trzej Królowie pojadą na koniach do żywej szopki przy klasztorze ojców bernardynów. Orszak wyruszy z Placu Katedralnego o godz. 13.00, bezpośrednio po Mszy św. o godz. 12.00 celebrowanej w katedrze przez bp. Andrzeja Jeża. Będzie ona transmitowana przez Radio RDN. Orszak przejdzie przez Rynek a następnie ulicami: Wekslarską, Bramą Pilzneńską, Wałową, Targową, Bernardyńską. Zakończenie planowane jest w ogrodzie ojców bernardynów.

Jeden z organizatorów ks. Łukasz Matyka, wikariusz parafii katedralnej i katecheta w VII LO zachęca mieszkańców, aby przygotowali stroje.

Dla uczestników mamy przygotowane śpiewniki oraz korony. Na miarę możliwości zachęcamy jednak do przygotowania własnych strojów, które będą nawiązywały do przeżywanej uroczystości – dodaje.

Orszak zakończy się wspólnym kolędowaniem przy żywej szopce obok klasztoru ojców bernardynów.

Nowy Sącz

Trzej Królowie przejdą także ulicami Nowego Sącza. Uroczysty orszak rozpocznie się na postoju taksówek przy ul Gwardyjskiej i Lwowskiej. – To już ósma uroczystość, w której bierze udział coraz więcej mieszkańców Sądecczyzny – podkreślają organizatorzy.

W trakcie przemarszu uczestnicy zobaczą krótką scenkę z udziałem Heroda, arcykapłanów i trzech króli. Nie zabraknie też patronki Nowego Sącza św. Małgorzaty. Jak co roku atrakcją będzie też żywa szopka – zapowiada Barbara Porzucek, jedna z organizatorów orszaku.

W przygotowanie wszystkich inscenizacji, oprawy muzycznej bierze udział prawie 120 artystów, a także 200 osób pomagających przy tworzeniu strojów i dekoracji na nadchodzące święto Trzech Króli. Orszak wyrusza w poniedziałek o 10.30

Krynica

Przez Krynicę już po raz siódmy przejdzie Orszak Trzech Króli. W uzdrowisku jest to też powrót do tradycji jasełek ulicznych. Scenariusz Orszaku opiera się na przekazie Biblijnym i wiernie odtwarza wydarzenia sprzed ponad 2000 lat. Jeśli chcecie włączyć się do przemarszu – Orszak startuje o godzinie 10.45 z parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Czarnym Potoku i zmierza w kierunku krynickiego deptaka. Równo w południe w Pijalni Głównej zostanie odmówiony Anioł Pański, po którym będzie można wspólnie kolędować.

Limanowa

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Limanowej. Wyruszy z placu obok ronda na ul. Matki Boskiej Bolesnej. Start o godzinie 9:45.

Wydarzenie organizowane jest po raz trzeci – mówi wikariusz parafii Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, ks. Krzysztof Czyżowski.

– W tym roku inscenizacja będzie trochę uwspółcześniona, aby pokazać wszystkim, że Bóg pozwala się znaleźć tym, którzy go szukają. Tak jak objawił się mędrcom, którzy szukali mesjasza. Inscenizację przygotowuje w tym roku młodzież z I LO w Limanowej wraz z grupą młodzieży Ruchu Czystych Serc, która działa przy naszej parafii.

Po Mszy o 10:30 w bazylice odbędzie się wspólne kolędowanie

Orszak Trzech Król powstaje we współpracy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Urzędu Miasta Limanowa.

Bochnia

Bocheński Orszak będzie mieć charakter zlotu gwiaździstego. Z każdej parafii wyjdzie osobny orszak. Po ich połączeniu w centrum miasta uczestnicy wejdą wspólnie na Plac Sanktuaryjny przed Bazyliką św. Mikołaja, gdzie o 13.00 odbędzie się pokłon, złożony przez monarchów przed Świętą Rodziną oraz wspólne kolędowanie. Dla posiadaczy najbardziej oryginalnych strojów (w kategorii junior) będzie konkurs ze słodkimi nagrodami. Każdy uczestnik otrzyma od organizatorów koronę. Będą też śpiewniki.

Mielec

Już po raz czwarty ulicami Mielca wyruszy nawiązujący do biblijnych wydarzeń Orszak Trzech Króli. Uroczystości rozpoczną się od Mszy św. w kościele parafii Ducha Św. o godzinie 10.30. Orszak na Rynek starego miasta tradycyjnie poprowadzi symboliczna gwiazda. Trasa przemarszu będzie wiodła ulicami Pisarka, Sienkiewicza i Mickiewicza do zaimprowizowanej stajenki na Rynku, gdzie po oddaniu uroczystego pokłonu Dzieciątku Jezus przyjdzie czas na wspólne kolędowanie kolęd wraz z Mielecką Orkiestrą Dętą pod dyrekcją Macieja Fijałkowskiego i Chórem Echo Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Brzesko

Już po raz ósmy ulicami miasta przejdzie Orszak Trzech Króli, który wyruszy o godzinie 13.00 z Placu Kazimierza Wielkiego i ulicą Uczestników Ruchu Oporu, poprzez plac Żwirki i Wigury, ulicą Głowackiego dotrze na brzeski Rynek, gdzie zakończy swój przemarsz przy szopce. Uczestnicy orszaku otrzymają korony oraz śpiewniki, a także okolicznościowe wydawnictwo związane ze Świętem Trzech Króli. Pochód jak każdego roku prowadzi Miejska Orkiestra Dęta.

Dębica

Orszak rozpocznie się Mszą św. o godz. 12.00 w kościele pw. Ducha Świętego w Dębicy. Mieszkańcy przejdą ulicami: Chopina, ks. Nosala i Sobieskiego do Rynku.

Posłuchaj:
ks. Łukasz Matyka
Barbara Porzucek
ks. Krzysztof Czyżowski
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN