Ile osób chodzi do kościoła? Są najnowsze dane

09.01.2020

W diecezji tarnowskiej 71 procent wiernych uczęszcza na niedzielną Mszę św., zaś 26,2 proc. przyjmuje Komunię Świętą – takie są najnowsze dane z 2019 roku. Opublikował je Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie na podstawie liczenia wiernych w kościołach, które odbyło się w niedzielę, 20 października ubiegłego roku.

W diecezji odnotowano spadek frekwencji o 0,3 proc., a w przypadku przyjmowania Komunii o 0,7 proc.

Spadek wskaźnika dominicantes mieści się w granicach błędu statystycznego. Natomiast pojawia się pytanie dlaczego spada współczynnik communicantes, ponieważ ogólna tendencja jest wzrostowa – mówi ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

– Zauważamy, że w naszych kościołach pojawia się coraz więcej osób żyjących w związkach niesakramentalnych, które nie mogą przyjmować Komunii św. Kolejną przyczyną spadku liczby osób przystępujących do Komunii może być nadal powierzchowna religijność. Bierzemy też pod uwagę, że być może u niektórych ludzi wzrasta poczucie grzechu oraz szacunek do Eucharystii, więc mogą czuć się niegodni, by przyjąć Komunię św. – dodaje.

Nadal najwięcej osób uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w dekanacie Ujanowice – prawie 97 proc.

To są najpobożniejsze tereny naszej diecezji, gdzie więzi rodzinne są bardzo mocne. Przekaz wiary dokonuje się w sposób tradycyjny w rodzinie i w środowisku, które żyje Kościołem i wiarą – powiedział ks. Dąbrówka.

Dużo ludzi chodzi również do kościoła w dekanacie Limanowa – prawie 90 proc. a także w dekanacie Łącko – ponad 86 proc.

Najwięcej wiernych przyjmuje Komunię św. w dekanacie Ujanowice – ok. 38 proc., a także w dekanacie Limanowa – ponad 34 proc. i w dekanacie Krynica – 33,7 proc.

Najniższy wskaźnik frekwencji w diecezji tarnowskiej zanotowano w dekanacie Mielec – Południe i wynosi on ponad 54 proc. Tam także jest najniższy odsetek osób przyjmujących Komunię Świętą, który wyniósł 16 proc.

Posłuchaj:
ks. Michał Dąbrówka
Ewa Biedroń, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN