Papieskie błogosławieństwo dla V Synodu [ZDJĘCIA]

22.04.2018

Papież Franciszek udzielił apostolskiego błogosławieństwa biskupowi tarnowskiemu Andrzejowi Jeżowi, jego współpracownikom, członkom V Synodu i uczestnikom inauguracji. W Tarnowie uroczyście rozpoczęto diecezjalny synod.

Ojciec Święty poinformowany o inauguracji tego wydarzenia przesłał dla Kościoła tarnowskiego serdeczne pozdrowienia, wyrazy duchowej łączności i dar modlitwy.

Specjalny list z Watykanu odczytał podczas inauguracji ks. Robert Kantor, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Trzydzieści lat, jakie minęły od poprzedniego Synodu diecezjalnego rodzą zapewne potrzebę oceny, refleksji, retrospektywnego spojrzenia na dotychczasowe kierunki pracy duszpasterskiej, na prowadzone dzieła i efektywność podejmowanych działań. Rodzą również potrzebę spojrzenia w przyszłość, by wskazać nowe drogi apostolskiej misji Kościoła lokalnego, w kontekście dynamicznie zmieniającej się współczesnej sytuacji społecznej, kulturowej i religijnej – czytamy w liście z Watykanu.

– U początku V Synodu wzywamy Ducha Świętego, aby odnowił oblicze tarnowskiego Kościoła – powiedział podczas inauguracji biskup tarnowski Andrzej Jeż.

–  Chociaż nasza diecezja ma piękne i bogate oblicze duchowe ukształtowane wiarą i świadectwem życia pokoleń naszych przodków, osób duchownych i wiernych świeckich, to jednak mamy także świadomość konieczności ustawicznej odnowy. Jej przejawem jest także nasz V Synod, którego najważniejszym celem jest obranie takich kierunków pracy duszpasterskiej, które najskuteczniej dopomogą współczesnemu człowiekowi na drodze zbawienia – dodał biskup.

Przewodniczący Komisji Przygotowawczej bp Leszek Leszkiewicz zachęcał, aby wszyscy, którzy tworzą Kościół tarnowski a zwłaszcza wezwani na synod umieli słuchać Słowa Bożego i pozwolili, by to Słowo ich przemieniało i dodawało odwagi.

– Potężne wezwanie do nas wszystkich, by w czasie synodu i później każdy z nas zadbał o to, by jego serce było wolne od grzechu, czyli zanurzone całkowicie w łasce Pana. Słuchać Bożego Słowa to mieć w szacunku Pismo Święte i nie rozstawiać się z nim kiedy będą obrady, kiedy będziemy dyskutowali, szukali tego co dobre dla Kościoła tarnowskiego – powiedział.

Na inaugurację synodu przyjechali do Tarnowa biskupi z okolicznych diecezji a także przedstawiciel Prawosławnego Arcybiskupa Paisjusza – Ordynariusza Przemysko-Gorlickiego. W procesji z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej do katedry szli duchowni i świeccy z całej diecezji.

Na pewno coś się zmieni, coś da się wypracować, jakieś możliwości dla Kościoła. To szczególny dzień w życiu diecezji. Przeżywam to bardzo. My nie spotkaliśmy się z tym wcześniej. Jestem w grupie parafialnej synodu,  jestem ciekaw jak te spotkania, jak to wszystko będzie wyglądało dalej. Zależy nam na rozwoju duchowym samego siebie, naszych rodzin i naszej wspólnoty parafialnej – mówią uczestnicy uroczystości.

Mszy św. w katedrze przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W homilii życzył Kościołowi tarnowskiemu, by „dzięki refleksji synodalnej odzyskał on  i pogłębił w sobie radość, że jest z Chrystusem, że głosi Go światu, że może nieustannie powstawać i do Niego się zbliżać, odkrywać, że Pan czeka. –  Życzmy Księdzu Biskupowi i o to się modlimy, by Pan błogosławił Twoim świętym zamierzeniom – dodał.

Podczas pierwszej sesji plenarnej członkowie synodu złożyli uroczystą przysięgę.

Synod diecezjalny pod hasłem „Kościół na wzór Chrystusa” ma trwać trzy lata. Będzie on czasem dyskusji, podejmowania nowych propozycji. Pierwszy rok będzie poświęcony rodzinie. Dzień po inauguracji w parafiach diecezji tarnowskiej obchodzona będzie Niedziela Synodalna. Będzie to uroczyste rozpoczęcie synodu w każdej parafii.

Posłuchaj:
Ks. Robert Kantor
Bp Andrzej Jeż
Bp Leszek Leszkieiwcz
Uczestnicy uroczystości
Abp Marek Jędraszewski
Ewa Biedroń, Grzegorz Golec
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jakub Kwaśny
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za Słowo (NS)- Milenia Małecka Rogal
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN