Parafia w Nowym Sączu – Biegonicach ma już 750 lat [ZDJĘCIA]

10.08.2019

Uroczystościom jubileuszowym przewodniczył bp tarnowski Andrzej Jeż. Mieszkańcy tej części miasta nie kryli wzruszenia i dumy, że należą do najstarszej parafii na terenie Nowego Sącza.

– To się bardzo rzadko zdarza, żeby parafia miała tyle lat. Jest to duża duma dla parafian, żeśmy przeżyli taki okres czasu w spokoju i w wierze z Bogiem.

Jak przekonują parafianie, św. Wawrzyniec może być wzorem do naśladowania, także dla współczesnych ludzi.

– Od św. Wawrzyńca możemy uczyć się wytrwałości, szczególnie przy końcu życia, nawet gdy wiedział, co go może spotkać, do końca trwał przy Bogu i pokonał własne trudy.

Ks. Mariusz Mrzygłód, wikariusz parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu przekonuje, że taki jubileusz jest też ogromnym wyzwaniem dla przyszłych pokoleń.

– Dziedzictwo kulturowe, duchowe, które za nami przez to 750 lat wypracowywali nasi przodkowie, jest bardzo bogate i dla nas ludzi obecnie żyjących w XXI wieku. Przeżywając jubileusz 750 – lecia parafii, jest to wyzwanie, by podjąć przez najbliższe stulecia to dziedzictwo, by je kontynuować, aby ten dar wiary, który tutaj kwitnie na tych ziemiach, był jeszcze bardziej powiększany.

W kościele znajdują się jedyne w diecezji relikwie św. Wawrzyńca, które z Watykanu przyjechały tutaj w zeszłym roku.

Pierwszy kościół w tym miejscu powstał dzięki wsparciu finansowemu św. Kingi, która jest także założycielką Klasztoru Sióstr Klarysek w Starym Sączu.

Posłuchaj:
Parafianie
Ks. Mariusz Mrzygłód
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Wojtkiewicz
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Tabasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN