Potrzeba polskich kapłanów do pracy we Francji

21.07.2019

Polacy mieszkający za granicą potrzebują kapłanów – apeluje delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji bp Wiesław Lechowicz. Jak przyznał w rozmowie z RDN największe zapotrzebowanie ma duszpasterstwo we Francji. Tam potrzeba polskich kapłanów.

– Od pewnego czasu Francja jest krajem, który przeżywa swoje problemy gospodarcze i to się przekłada również na ilość imigrantów. Kultura francuska, język francuski, specyfika Kościoła we Francji sprawiają, że może księżom w Polsce jest łatwiej podjąć decyzje żeby pojechać do pracy w Anglii, w Niemczech czy w Skandynawii, a trochę trudniej we Francji – mówi biskup.

– Wyznawanie wiary w języku polskim to podstawowe prawo polskiego emigranta – dodaje biskup Lechowicz. – Jedni potrafią się przestawić do oddawania czci Bogu w języku miejscowym, a inni mimo że znają znakomicie język miejscowy wolą modlić się w języku polskim. Ja uważam, że prawo do oddawania czci Bogu w języku ojczystym  jest jednym z podstawowych praw człowieka wpisanym w prawo do wolności religijnej – dodaje bp Lechowicz.

Jak informowaliśmy, do pracy za granicę, wyjedzie niebawem pięciu duchownych – dwóch do Niemiec, trzech do Francji.

Łącznie w tym roku do pracy na misjach zgłosiło się dziesięciu księży, w tym dwóch księży zakonnych.

Pochodzą z diecezji tarnowskiej, katowickiej, toruńskiej i kieleckiej.

Posłuchaj:
Bp Wiesław Lechowicz
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za Słowo (NS)- Jan Serwin
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30