Poznan: chóry z diecezji na Kongresie Polskiej Federacji Pueri Cantores

16.09.2015

Modlitwa o pokój, troska o piekno liturgii i wychowanie mlodziezy w duchu chrzescijanskim. VIII Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores odbyl sie w Poznaniu.

W spotkaniu od 10 do 13 wrzesnia wziely udzial 22 chóry z calej Polski. Diecezje tarnowska reprezentowal Chlopiecy Chór Katedralny Pueri Cantores Tarnovienses oraz Chór Scherzo z I LO w Nowym Saczu. – Federacja Pueri Cantores skupia chóry dzieciece i mlodziezowe – powiedzial RDN ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrygent chóru Pueri Cantores Tarnovienses. Glównym celem federacji jest wychowywanie mlodziezy w kontekscie liturgii poprzez troske o piekno spiewu i wlasciwy dobór repertuaru. Podczas kongresów uczestnicy modla sie w intencji pokoju – podkreslil ks. Piekarz.
Kongres w Poznaniu byl jednym z pierwszych ogólnopolskich wydarzen rozpoczynajacych obchody 1050 – lecia Chrztu Polski. Pietnascie chórów, w tym tarnowski wzielo udzial w tzw. ‚Nocy chórów’ – koncercie w pieciu kosciolach Poznania.
Dzis Federacje Pueri Cantores sa na pieciu kontynentach i zrzeszaja ponad 40 tys. chórzystów. W naszym kraju Polska Federacja Pueri Cantores zostala zalozona w 1991 roku przez ks. prof. Andrzeja Zajaca. Obecnie zrzesza 47 chórów. Dodajmy, ze I Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores odbyl sie w 1997 roku w Tarnowie.

Mówi ks. dr Grzegorz Piekarz:

Małgorzata Miczek-Zabawa
Tagi:
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jakub Kwaśny
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za Słowo (NS)- Milenia Małecka Rogal
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN