Rodzina szkół im. Jana Pawła II spotkała się w Gródku nad Dunajcem

19.09.2018

Rola szkoły w budowaniu relacji międzyludzkich – między innymi ten wątek poruszany był w Gródku nad Dunajcem. Rodzina szkół z diecezji tarnowskiej, których patronem jest Jan Paweł II, przyjechała do centrum rekolekcyjnego Arka. Był czas na modlitwę i dyskusję podczas corocznego spotkania.

Święty Jan Paweł II patronuje 72 szkołom z terenu diecezji tarnowskiej. Rodzina jest zatem dość duża. Mszy świętej w Gródku nad Dunajcem przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Ordynariusz podkreślał później, że szkoły imienia Jana Pawła II troszczą się o wartości, dobre przekazywanie wiedzy, czy przekazywanie zasad Ewangelii.

Ta szczególna rodzina jest nosicielem wartości, które całą mocą uwypuklał święty Jan Paweł II. To jest bardzo cenne – zaznaczył biskup Jeż, który mówił też o wyzwaniach przed jakimi stoją szkoły z tym wyjątkowym patronem.

Chodzi między innymi o odnalezienie się w nowej reformie edukacji, ale też w kontekście nowej kultury, która rodzi wiele różnych zagrożeń. Równocześnie jak wykorzystać dobre elementy współczesnej kultury, by rozwijać dzieci. Z pewnością dużą rolę będą odgrywać relacje międzyludzkie, bo nie do końca są obecne w rodzinach. Szkoła jest więc szansą, by te relacje były poprawne i zbudowane na miłości Boga i drugiego człowieka – dodał ordynariusz diecezji tarnowskiej.

Cieszy na pewno to, że w rodzinie szkół imienia Jana Pawła II pojawiają się nowe, ale po reformie edukacji ich liczba zmniejszyła się o 10. Teraz jest ich 72.

Niezależnie od liczby tych szkół, pełnią one ważną rolę. Nauczanie Jana Pawła II wciąż jest bardzo ważne. Im bardziej wczytujemy się w jego słowa, tym bardziej zauważamy nad czym jeszcze musimy pracować – mówiła Halina Węgrzyn, przewodnicząca Społecznej Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej.

Podczas forum rodziny szkół im. Jana Pawła II, uczniowie Szkoły Podstawowej w Zabrniu przygotowali program słowno- muzyczny o papieżu Polaki, a w rozmowie z RDN Nowy Sącz podkreślali, że są dumni z takiego patrona swojej szkoły. – To zaszczyt. Mamy najlepszego patrona i jego nauka jest nam bliska – zaznaczyła uczennica Anna Kozaczka.

Podczas spotkania rodziny szkół, których patronem jest Jan Paweł II, była też mowa o wychowaniu do patriotyzmu w kontekście nauczania Jana Pawła II. Opowiadał o tym ks. dr Bartosz Bąk.

Posłuchaj:
Rozmowa z biskupem Andrzejem Jeżem
Relacja
Krzysztof Niedzielan
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za Słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za słowo (M) - Jarosław Kolendo
play
Słowo za Słowo (NS)- Jacek Migacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN