Sądeckie zabytki będą przechodzić metamorfozę. Pieniądze głównie dla kościołów

03.04.2019

72 tysiące złotych powędrują do kilku parafii Sądecczyzny. Podczas niedawnej sesji Rada Powiatu Nowosądeckiego postanowiła o przyznaniu pieniędzy na odnowienie obiektów znajdujących się w rejestrze zabytków. Mowa tu o pracach w Krużlowej Wyżnej, Żegiestowie, Mogilnie, Wielogłowach, Łącku, Zbyszycach i Ptaszkowej. Co dokładnie się zmieni?

Jeśli chodzi o Krużlową Wyżną i tutejszą parafia pw. Narodzenia NMP konserwację przejdzie ołtarz boczny z fragmentami ścian za ołtarzem. Dotacja od powiatu to 8 tysięcy zł. Po 7 tysięcy złotych trafi na remont dachu nad prezbiterium oraz rozbiórka kotła kościoła pw. Podwyższenia Krzyża w Zubrzyku, ale też na remont dachu kościoła pw. św. Anny i św. Michała Archanioła w Żegiestowie.

Idąc dalej remont ścian i sufitu przedsionka kościoła pw. św. Marcina w Mogilnie pochłonie 15 tysięcy złotych.

Konserwacja rzeźby przedstawiającej św. Michała Archanioła w Wielogłowach w ołtarzu bocznym lewym oraz obrazu z górnej bramki z ołtarza bocznego lewego będzie dotowana na 5 tysięcy złotych. Wnioskodawca jest tu parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Po 10 tysięcy złotych dostaną parafie św. Jana Chrzciciela w Łącko i św. Bartłomieja w Zbyszycach, a także Imienia Maryi Panny w Ptaszkowej. W pierwszym przypadku możliwa będzie konserwacja dwóch rzeźb wieńczących filary bramy św. Michała Archanioła, w drugim kościele prace będą dotyczyć odnowy malowideł na ścianach we wnętrzu świątyni, Ptaszkowa przeprowadzi konserwację techniczno-estetyczna lewego ołtarza bocznego. Chodzi o dwie figury aniołów na konsolach i płaskorzeźbę Serca Pana Jezusa, a także retabulum i stipes.

Wydawca, Maria Mółka, fot. Janusz Wańczyk
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Diduch
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN