Siedem lat pontyfikatu Franciszka – 10 wyjątkowych wydarzeń

16.03.2020

13 marca mija 7. rocznica wyboru kard. Jorge Bergolio na Stolicę Piotrową. Z tej okazji przygotowaliśmy wybór 10 niezwykłych wydarzeń jego pontyfikatu:

1. 29 czerwca 2013 r. Encyklika wielkiego optymizmu i nadziei Lumen Fidei

Papież Franciszek napisał encyklikę na podstawie tekstu, który mu przekazał Benedykt XVI. Tak powstał list łączący teologię i aktualne tematy wiary, który nosi osobisty akcent dwóch papieży.

2. 26 listopada 2013 r. Adhortacja Evangelii gaudium

To podsumowanie zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów nt. nowej ewangelizacji, które odbyło się w Watykanie w dniach 7-28 października 2012 r. Zarazem jest to dokument programowy pontyfikatu Franciszka.

3. 25 listopada 2014 r. Wizyta w Parlamencie Europejskim w Strasburgu

Franciszek odwiedził dwie najważniejsze instytucje polityczne Europy: Parlament Europejski oraz Radę Europy w Strasburgu. Wygłosił dwa ważne przemówienia dotyczące stanu obecnego i przyszłości naszego kontynentu. Nadeszła pora, aby wspólnie budować Europę, która nie obraca się wokół gospodarki, ale wokół świętości osoby ludzkiej – powiedział papież w Parlamencie Europejskim.

4. 18 czerwca 2015 r. Encyklika Laudato si’

Pierwsza w dziejach Kościoła encyklika całkowicie poświęcona ochronie naturalnego środowiska człowieka. Nie można mówić o zrównoważonym rozwoju bez solidarności między pokoleniami, bez troski o to, jaką ziemię przekażemy naszym następcom. Franciszek podkreślił, że nie da się pogodzić obrony przyrody z usprawiedliwianiem aborcji. Jednocześnie skrytykował te ruchy ekologiczne, które walczą o ochronę przyrody, nie stosując tych samych zasad do życia ludzkiego.

5. 8 kwietnia 2016 r. Adhortacja apostolska Amoris Laetitia

Jest ona podsumowaniem XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. rodziny, które odbyło się w październiku 2015 r.

6. 16 kwietnia 2016 r. Wizyta na Lesbos

W czasie pięciogodzinnej wizyty Franciszek wraz z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem i prawosławnym arcybiskupem Aten i całej Grecji Hieronimem II odwiedzili znajdujący się tam obóz dla uchodźców. Podczas tej wzruszającej wizyty trzej zwierzchnicy religijni wezwali świat do odważnej reakcji, aby stawić czoła ogromnemu kryzysowi humanitarnemu. Papież wskazał na potrzebę dalekosiężnej polityki, zaapelował, aby mimo uzasadnionych lęków nie zapominano, że migranci nie są „liczbami, ale osobami, twarzami, imionami, historiami”.

7. 26–31 lipca 2016 ŚDM w Krakowie i pobyt w Polsce.

Franciszek przebywał z pięciodniową wizytą w Polsce. Jego wizyta apostolska związana była głównie ze Światowymi Dniami Młodzieży. Podczas pobytu w naszym kraju Franciszek uczcił też na Jasnej Górze 1050. rocznicę Chrztu Polski, modlił się w przejmującym milczeniu na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau i odwiedził chore dzieci w krakowskim szpitalu.
Podczas czuwania na Campus Misericordiae Franciszek mówił o paraliżu naszych czasów – „myleniu szczęścia z kanapą”, ogołacającym nas z wolności. Jego słowa i gesty były przyjmowane przez młodych bardzo serdecznie. Franciszek przemawiał do nich nie tylko podczas Mszy św. i nabożeństwa drogi krzyżowej, ale też – trzykrotnie – ze słynnego okna papieskiego przy Franciszkańskiej, kierując do słuchaczy bardzo konkretne rady i wskazówki na temat życia, małżeństwa, choroby, przemijania i cierpienia.

8. Jubileusz Miłosierdzia

8 grudnia 2015 r. Franciszek otworzył Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, który potrwał do 20 listopada 2016 r. Nie wystarczy wierzyć, „że Jezus jest Królem wszechświata i centrum historii, nie czyniąc Go Panem naszego życia: wszystko to jest próżne, jeśli Go nie przyjmiemy osobiście i jeśli nie przyjmiemy także Jego sposobu panowania” – mówił Franciszek w czasie Mszy św. odprawionej na placu św. Piotra na zakończenie obchodów Jubileuszu Miłosierdzia. W czasie obchodów jubileuszowych Ojciec Święty rozesłał na cały świat 1071 kapłanów misjonarzy miłosierdzia (w tym 76 z Polski), którym udzielił władzy rozgrzeszenia z grzechów zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej i powierzył zadanie głoszenia „radości przebaczenia”. Przyznał także wszystkim księżom prawo do rozgrzeszania z grzechu aborcji.

9. 21-24 lutego 2019 r. Szczyt ws. ochrony małoletnich

Odpowiedzialność biskupów, synodalność i kolegialność w rozliczaniu oraz transparentność to tematy, wokół których debatowano w dniach podczas szczytu na temat ochrony małoletnich w Kościele przed wykorzystywaniem seksualnym. W kontekście wykorzystywania seksualnego małoletnich bardzo ważnym papieskim dokumentem był opublikowany w maju 2019 r. List apostolski „Vos estis lux mundi” wprowadzający przepisy prawne usprawniające ściganie przestępstw seksualnych, mające obowiązywać w całym Kościele powszechnym.

10. 3-5 lutego 2020 Wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Głównym celem tej wizyty był udział w spotkaniu międzyreligijnym, którego tematem było: „Braterstwo ludzkie” Hasło spotkania brzmiało: ,”Uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju” – Był to pierwszy pobyt głowy Kościoła katolickiego w tym kraju i w ogóle na Półwyspie Arabskim, sercu islamu. Po raz pierwszy też papież odprawił katolicką Mszę św. dla 180 tys. osób. Ta podróż należy do „niespodzianek” Boga – powiedział Franciszek o swojej wizycie.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo - ks. Piotr Adamczyk
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN