Sto lat temu urodził się abp Jerzy Ablewicz

01.11.2019

Był budowniczym kościołów murowanych, ale jeszcze bardziej sanktuarium serc – tak o arcybiskupie Jerzym Ablewiczu powiedział biskup Piotr Bednarczyk. 1 listopada przypada setna rocznica urodzin byłego biskupa tarnowskiego.

Abp Ablewicz wiele zrobił dla Kościoła Powszechnego i dla diecezji tarnowskiej – podkreśla Antoni Zięba, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej.

Biskup Ablewicz doprowadził do beatyfikacji Karoliny Kózkówny. To było jego życiowe osiągnięcie. Ta okoliczność sprawiła, że do Tarnowa przyjechał Jan Paweł II. Papieska wizyta to wydarzenie tysiącletnia w Tarnowie – dodaje.

Bp Władysław Bobowski był pierwszym kapelanem arcybiskupa Ablewicza.

Podziwiałem jego wielkie rozmodlenie, wielkie umiłowanie Kościoła, poczucie odpowiedzialności. Bardzo wszystko przeżywał głęboko, może i przez to czasami cierpiał. Jego przemówienia były głębokie, mobilizujące do służby Bogu, Kościołowi i ludziom – wspomina.

Przypomnijmy co w Zabawie mówił arcybiskup Ablewicz w pierwszą rocznicę beatyfikacji Karoliny Kózkówny.

Moi drodzy. Ileż to razy ja do was mówiłem o Karolinie, o jej cnotach. Przecież to była dziewczyna sprawiedliwości, pobożności, wiary, miłości, wytrwałości, łagodności i przez to człowiek Boży. Prawdziwy człowiek przez wielkie C – powiedział wówczas w homilii.

1 listopada w radiu RDN zapraszamy na specjalną audycję poświęconą Arcybiskupowi. Początek o 20.00.

Abp Jerzy Ablewicz jest patronem Fundacji, która przyznaje stypendia dla zdolnej młodzieży, a także Klubu Inteligencji Katolickiej i Archiwum Diecezjalnego.

W Tarnowie jest także ulica im. Abpa Jerzego Ablewicza.

Abp Jerzy Ablewicz utworzył 132 nowe parafie, a także wiele rektoratów. Mimo przeszkód czynionych ze strony władz państwowych, za jego rządów w diecezji podjęto budowę kilkuset kościołów i domów katechetycznych. Abp Ablewicz był cenionym kaznodzieją, znanym w całej Polsce. Wygłosił też rekolekcje watykańskie. Przeprowadził IV Synod Diecezji Tarnowskiej. Zabiegał o kanonizację bł. Kingi i o beatyfikację ks. Romana Sitki. Doprowadził do beatyfikacji Karoliny Kózkówny, co miało miejsce w Tarnowie, 10 czerwca 1987 r., podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Z okazji srebrnego jubileuszu biskupstwa, a także w uznaniu za gorliwość i posługę pasterską, papież Jan Paweł II podczas wizyty w Tarnowie podniósł go do godności arcybiskupiej.

Arcybiskup rozpoczął działalność misyjną Kościoła tarnowskiego. Był członkiem Kongregacji do spraw Świętych i Błogosławionych. W ramach Konferencji Episkopatu Polski był członkiem Komisji Duszpasterskiej, Komisji do spraw KUL i Komisji do spraw Budowy Kościołów. Uczestniczył w pierwszej i ostatniej sesji Soboru Watykańskiego. Wprowadzał w diecezji jego reformy, zwłaszcza liturgiczne.

Uchwałą rady miejskiej rok 2019 jest w Tarnowie Rokiem Arcybiskupa Jerzego Ablewicza.

Abp Jerzy Ablewicz zmarł 31 marca 1990 r. Spoczywa w katedralnej krypcie.

Posłuchaj:
Antoni Zięba
bp Władysław Bobowski
abp Jerzy Ablewicz
Ewa Biedroń, Fot. Archiwum Diecezjalne
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Malec-Lech
play
Słowo za Słowo (NS)- Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN