Styczeń miesiącem poświęconym Imieniu Jezus

17.01.2020

Ta mało znana tradycja związana jest z uroczystością Najświętszego Imienia Jezus, która przypada 3 stycznia. Dzień ten to jednocześnie święto tytularne Towarzystwa Jezusowego.

Dlaczego to Imię jest tak ważne?

Na imię Jezusa zgina się każde kolano – święty Paweł o tym pisze bardzo mocno – istot niebieskich, ziemskich i podziemnych. Sam Jezus, który chodził po ziemi przez trzydzieści trzy lata, gdy pojawiał się gdziekolwiek, to jego obecność, jego osoba przynosiła zbawienie. I przed nią drżały demony, uciekały choroby, ludzie odzyskiwali wiarę. My dzisiaj przywołując  Jego Imienia, przywołujemy też Jego osobę i Jego działanie. Stąd jest to takie ważne – mówi ks. Piotr Adamczyk, dyrektor Radia RDN.

Kult Imienia Jezus jest żywy od pierwszych wieków Kościoła. W średniowieczu szerzyli je m.in. św. Bernard ze Sieny, czy św. Jan Kapistran. W Kościele Katolickim istnieje tradycja odmawiania Litanii i Koronki do Najświętszego Imienia Jezus.

Wśród wschodnich chrześcijan do dziś praktykowana jest starożytna Modlitwa Jezusowa, polegająca na wielokrotnym powtarzaniu Imienia Jezus.

– Oprócz Koronki jest też stara wschodnia modlitwa, która jest przywoływaniem Imienia Jezus. Chodzi o Modlitwę Jezusową. Dla tego, kto ma problemy z modlitwą, może jest to sposób do tego, żeby rozpocząć. Spróbuj kiedyś wieczorem usiąść sobie wygodnie w swoim fotelu i przez kilka minut tylko ze spokojem powtarzaj Imię Jezus. Zobaczysz efekty i owoce takiej modlitwy –  zachęca ks. Piotr.

Również Ojciec Święty Franciszek ma w swoim herbie monogram IHS, symbolizujący imię Jezusa. To pierwszy taki przypadek w historii.

Imię Jezus znaczy po hebrajsku „Zbawiciel”. Polska forma wywodzi się z formy łacińskiej i greckiej. Imię to wybrał sam Bóg i objawił je ziemskim rodzicom Jezusa – Maryi i Józefowi.

Posłuchaj:
ks. Piotr Adamczyk
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Rozgryźć Kościół - ks. Jacek Soprych
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS)- Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN