Tarnowscy biskupi apelują o skromne przeżywanie świąt

02.12.2017

Przed nami adwent – jeden z najważniejszych okresów w roku liturgicznym. Zdaniem biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Leszka Leszkiewicza, w czasach wszechobecnej komercji, na pierwszy plan wysuwają się kolorowe wystawy sklepów, a gdzieś po drodze gubimy refleksję o nas samych.

To przygotowanie tak męczy człowieka, że jak przyjdą święta to mamy już dość. To nie jest droga dla kościoła. Ja wzywałbym do skromności w obchodzeniu tego okresu. Wystrzegać się tego wszystkiego, co tak bardzo błyszczy i razi, że aż odpycha – mówi biskup.

Adwent, czyli czas oczekiwania na Boże Narodzenie to znakomita okazja do refleksji na temat kondycji duchowej każdego z nas. Biskup Leszek Leszkiewicz uważa, że grudniowe święta i koniec roku powinny być swego rodzaju remanentem i odpowiedzią na najważniejsze w życiu pytania. – W liturgii mamy dwa etapy – jeden pokazujący te historyczne oczekiwanie w starym testamencie i drugi to ten bezpośredni, który ma nas przygotować do tajemnicy świąt Bożego Narodzenia. To jest zawsze pytanie o serce człowieka, o to, czy jest otwarte i przygotowane na przyjęcie Jezusa – dodaje bp Leszek Leszkiewicz.

Adwent rozpoczyna się w niedzielę, 3 grudnia. Potrwa do Wigilii, 24 grudnia. To czas zadumy i oczekiwania na narodziny Chrystusa.

Posłuchaj:
Bp Leszek Leszkiewicz
Bp Leszek Leszkiewicz
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Paweł Klimek
play
Słowo za Słowo (NS)- Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN