Tarnowski ksiądz opracował pierwszą na świecie aplikację dla głuchoniemych

05.07.2020

Mobilna aplikacja Effatha24 przeznaczona jest dla głuchoniemych i słabosłyszących chrześcijan w Polsce.

– Stworzenie takiej aplikacji było konieczne – mówi ks. Damian Migacz, diecezjalny duszpasterz osób niesłyszących i pomysłodawca aplikacji.

– To była kwestia czasu i odpowiedniej osoby, który by się tym zajęła. Dwa lata temu w Tarnowie była ogólnopolska konferencja, na której wybrzmiał temat, że koniecznym jest stworzenie czegoś takiego. W organizacji aplikacji czynny udział brało pięć diecezji. Głównie chodziło o stworzenie filmów, bo aplikacja miała na celu zebranie tego, co w Internecie już było, ale było niedostępne dla niesłyszących, bo nie wiedzieli gdzie szukać. Zresztą bardzo dużo młodych pisało o tym do mnie.

Użytkownicy aplikacji Effata24 wybierają przy logowaniu właściwą sobie diecezję. Dzięki temu dostają spersonalizowane powiadomienia dotyczące nabożeństw czy kapłanów posługujących się językiem migowym w swojej okolicy.

– Kiedy już wybiorę diecezję, to co tydzień przychodzą mi informacje, gdzie w najbliższym czasie w mojej okolicy będą Msze migane, o której godzinie, dokładny adres. Ale można to też znaleźć niezależnie na aplikacji w okręgach duszpasterskich. Więc ta aplikacja, to tak naprawdę serce działań duszpasterstwa niesłyszących w Polsce, podzielone na konkretne kategorie, działania. To wszystko tam można znaleźć – mówi ks. Damian Migacz.

Aplikacja posiada łącznie 8 kategorii: Aktualności, Wydarzenia, Rok liturgiczny, Ośrodki duszpasterskie, Katecheza, Modlitewnik, Sakramenty i Kontakt.

Aplikacja jest darmowa, jej stworzenie zostało sfinansowane z darowizn niektórych księży duszpasterzy Niesłyszących z Polski oraz przez Caritas i Kurię diecezji radomskiej i tarnowskiej.

Patronat honorowy nad inicjatywą objęli: ks. Abp Stanisław Gądecki, ks. Abp Wiktor Skworc oraz ks. Bp Andrzej Jeż.

Aplikację można pobrać TUTAJ.

Zobacz film promocyjny:

Posłuchaj:
Ks. Damian Migacz
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Paweł Klimek
play
Słowo za Słowo (NS)- Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN