Terlikówka będzie mieć nowy kościół

28.04.2019

W czerwcu mają rozpocząć się pierwsze prace przy budowie nowego kościoła w Tarnowie. W parafii pw. Trójcy Przenajświętszej biskup Stanisław Salaterski poświęcił plac pod budowę oraz pobłogosławił nowy krzyż.

Cieszymy się, że będziemy mieć nową świątynię – mówią parafianie, którzy obecnie uczęszczają do kościoła przy ul. Tuchowskiej.

– Nasz kościółek jest ciasny, starsi ludzie potrzebują sobie usiąść. Jak Bóg da i dożyjemy to będziemy na poświęceniu nowego kościoła. Parafia się rozbudowuje wzdłuż Lotniczej w kierunku Gumnisk. Jak się sprężymy, to i kościół będzie. Tam jest zabytkowy kościół, niech on sobie będzie, z przyjemnością tam też pójdziemy, ale tu niech parafialny będzie – powiedzieli nam uczestniczący w uroczystości.

Terlikówka, ostatnia z dzielnic Tarnowa nie ma jeszcze swojego kościoła.

Przybywa wiernych, parafia się rozrasta, stąd potrzeba aby wybudować nowy kościół – mówi RDN bp Stanisław Salaterski.

– Kiedy wznoszono tamten kościół, to na Terlikówce mieszkało ok. 120 osób, jak obliczają historycy, dziś kiedy mieszka ich ok. 2 tysięcy godzi się by był trochę większy kościół. Z tego, co ja pamiętam od 1997 roku są przynaglenia i zachęty ze strony diecezjalnej by do tej budowy się przekonać i by się na nią odważyć. Chwała, że ksiądz proboszcz Daniel podjął tę inicjatywę, pozyskał rzesze mieszkańców, że może wbić pierwszą łopatę i rozpocząć dzieło budowania – mówi bp Stanisław Salaterski.

Budowa ma ruszyć w czerwcu – informuje proboszcz ks. Daniel Pietryka. – Jest to konieczność na dzisiejsze czasy, na potrzeby tej parafii, która się ciągle rozrasta. Mamy nadzieję, że w drugiej połowie czerwca rozpoczniemy budowę, taki mamy plan i że w tym roku osiągniemy ten poziom zerowy, który jest zaplanowany, a potem w następnych latach będziemy kontynuować na miarę naszych możliwości – powiedział w rozmowie z RDN ks. Daniel Pietryka.

Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej na Terlikówce liczy obecnie 1850 wiernych.

Nowa świątynia powstanie przy Al. Tarnowskich.

Obecny kościół przy ul. Tuchowskiej wzniesiony został pod koniec XVI w.

Posłuchaj:
Parafianie
Bp Stanisław Salaterski
Ks. Daniel Pietryka
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo - Bogusław Kamiński
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN