Jak troszczyć się o najmłodszych za granicą?

26.02.2019

Bp Wiesław Lechowicz apeluje o kontynuowanie działań służących socjalnej i prawnej ochronie dzieci polskiego pochodzenia żyjących za granicą, zgodnie z normami etycznymi i prawdziwym dobrem dziecka.

Dyskutowano o tym podczas obrad Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Polonii i Polaków za Granicą. Głównym tematem było duszpasterstwo rodzin i małżeństw oraz ochrona najmłodszych.

W niektórych przypadkach ma miejsce patologia, nadużycia, które wymagają interwencji ze strony państwa, ale nie chcielibyśmy, żeby niektóre kraje, posługując się swoim prawem, próbowały wykorzystywać bardzo szlachetny cel, jakim jest ochrona dzieci, do celów związanych z asymilacją czy z wykorzenieniem tych dzieci – mówi bp Wiesław Lechowicz, przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Bp Lechowicz zauważa też problem, że mało polskich rodzin żyjących w innych krajach spełnia kryteria, które uprawniają do pełnienia funkcji rodzin zastępczych.

W tym zakresie widzimy duże braki i będziemy podejmować konkretne działania, które mają na celu uświadomić rodzicom zakres ich obowiązków, zaznajomić z prawem, które funkcjonuje na terytorium danego kraju – podkreśla.

Podczas obrad w Warszawie podjęto również temat przygotowań do kolejnego Kongresu Młodzieży Polonijnej oraz Polonijnego Kongresu Rodzin, a także przyznawania przez Konferencję Episkopatu Polski medalu „Pro Polonia et Ecclesia”.

Posłuchaj:
bp Wiesław Lechowicz
Ewa Biedroń, KEP, Foto KEP
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Wrona
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN