Tysiące pielgrzymów na sądeckiej Górze Tabor [ZDJĘCIA]

11.08.2019

Oblicze Jezusa Przemienionego czyni cuda – przekonują mieszkańcy Sądecczyzny, którzy pielgrzymowali na sądecką Górę Tabor w czasie tygodniowego odpustu. Swoje intencje w tym czasie przynoszą do sądeckiej bazyliki nie tylko parafianie, ale też pielgrzymi z różnych części kraju.

Wszyscy jednak mówią jednym głosem – nie może ich tu nie być…

– Co roku jestem tutaj na odpuście, od dziecka przychodziliśmy się tu modlić i teraz też się to nie zmieniło. Tym bardziej, że intencji nie brakuje. Chcemy dziękować za zdrowie, za to, co mamy i prosić o kolejne łaski.

Tradycja modlitwy przed obrazem Jezusa Przemienionego na Sądecczyźnie jest przekazywana z pokolenia na pokolenie – zauważył ks. Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

– Warto mieć świadomość tego fenomenu Przemienienia Pańskiego na Sądecczyźnie, bo jak ciągle tutaj słyszę, szczególnie od młodych, że nie wyobrażają sobie, żeby podczas tego tygodniowego odpustu tutaj nie być. Ich przyprowadzali rodzice i oni teraz przyprowadzają swoje dzieci, po to, aby zaszczepić to także w swoich dzieciach. Myślę, że to jest ta wiara przekazywana i ten właśnie przykład odgrywa tu bardzo ważną rolę.

Jak dodaje proboszcz sądeckiej bazyliki, widać też ogromne przywiązanie ludzi do kultu świętych.

– W tym roku udało nam się zdobyć relikwie świętych dzieci fatimskich, Hiacynty i Franciszka, ale także pielęgniarki z Krakowa, bł. Hanny Chrzanowskiej, które wprowadziliśmy uroczyście podczas tego odpustu. Obserwujemy, że zawsze podczas Mszy św., czy pomiędzy nabożeństwami, jest kolejka do tych relikwii. Zaobserwowałem nawet, jak rodzice przykładali te relikwie do swoich dzieci i myślę, że jest to wielka łaska, której jesteśmy obecnie świadkami.

Mszy św. na zakończenie odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego przewodniczył ks. Stanisław Jeż. Były rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji świętował tego dnia 50-lecie kapłaństwa. Sądecka Góra Tabor ma dla niego wyjątkowe znaczenie.

– Jako 9-letni chłopiec ciężko zachorowałem, lekarze wypisali mnie ze szpitala, jeden z nich zasugerował rodzicom, żeby zwrócili się do tego najlepszego lekarza, który jest w niebie i jest mocniejszy od nich. Tak też zrobili i po nowennie do Przemienienia Pańskiego odżyłem i żyję do dziś.

W czasie tygodniowego odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego sądecką Górę Tabor odwiedziły tysiące osób. Tylko w czasie głównych uroczystości 6 sierpnia rozdano 15 tysięcy Komunii św., a w czasie Mszy św. z błogosławieństwem dzieci, 10 tysięcy Komunii św.

Radio RDN transmitowało główne uroczystości odpustowe Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu.

Posłuchaj:
Pielgrzymi
Ks. Jerzy Jurkiewicz
Ks. Stanisław Jeż
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Siadek, Renata Sobkowiak-Zabawa, ks. Marcin Gryzło
play
Słowo za Słowo (NS)- Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30