Ważne dyskusje na temat małżeństwa i rodziny w Starym Sączu

13.02.2019

Duszpasterze rodzin spotkali się w Starym Sączu. Do Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania Opoka przyjechali też doradcy życia rodzinnego z południowo-wschodniej Polski. Rozmawiali o kierunkach pracy z małżeństwami i rodzinami.

Trzeba pomóc małżeństwom i rodzinom na nowo odkryć wartość i tajemnicę sakramentu małżeństwa. Pomóc młodym małżonkom sakramentalnym zrozumieć, jaką naturę ma ich małżeństwo, co im daje i jaką siłę mogą czerpać z sakramentu małżeństwa tzn. odkrywać obecność Chrystusa.  Ta obecność przemienia, umacnia i sprawa, że jedność, którą chcą budować na co dzień Chrystus, jeszcze umacnia – tłumaczy ks. Piotr Cebula, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Z duchownymi spotkał się ksiądz biskup Andrzej Jeż i przewodniczył Mszy świętej. Podkreślał, jak ważna jest pomoc młodym ludziom, aby odkryli istotę małżeństwa. – Ważna jest współpraca różnych środowisk w wymiarze ustawodawstwa międzynarodowego i państwowego, ale także współpraca samorządów lokalnych, małżonków, rodzin i duszpasterstwa, aby stworzyć jak najlepszy klimat wokół małżeństwa i rodziny, dać możliwość młodym realizowania się w pełni w małżeństwie i rodzinie.

Ksiądz biskup Andrzej Jeż zwracał też uwagę na zrozumienie sakramentu małżeństwa. – Trzeba oprzeć małżeństwa na głębokim rozumieniu sakramentu małżeństwa, bo wiele młodych osób, współmałżonków, którzy zakładają rodziny i są przy ołtarzu, bardziej zwracają uwagę na hollywodzkie przeżycie ślubu, czyli wystawność, znaki, gesty i symbole, które nic nie znaczą później, bo nie ma głębokiej i nierozerwalnej miłości, która czerpie swoje źródło z Jezusa Chrystusa.

Dwudniowe spotkanie w domu rekolekcyjnym Opoka zakończy się w środę (13.02).

Posłuchaj:
Biskup Andrzej Jeż
ks. Piotr Cebula
Wydawca, fot. ksiądz Marian Kostrzewa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za Słowo (NS)- Michał Kądziołka
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN