Wciąż wierzę w świętość kapłaństwa

20.06.2020

O kryzysie kapłaństwa, klerykalizmie i wzorze świętego kapłana na antenie radia RDN w Dniu Modlitw o Świętość Kapłanów mówił ks. Artur Ważny, ojciec duchowny kapłanów diecezji tarnowskiej.

– Kościół zawsze żył z kryzysu, tylko umiejętnie, pod działaniem Ducha Świętego, umiał z tego wychodzić i wykorzystywać ten trudny czas. To, co ważne, to dobrze zdiagnozować sytuację i po prostu z tego wyjść, bo Ewangelia jest na każdy czas, bycie kapłanem jest na każdy czas. Zawsze były jakieś kłopoty, czy zewnętrzne, czy wewnętrzne. Myślę, że dzisiaj ten kryzys wypływa z takiego wewnętrznego pogubienia wielu z nas jako chrześcijan, a co dopiero jeszcze jako kapłanów – mówił.

Zdaniem ks. Artura Ważnego, klerykalizm w Kościele rozsypuje się i to jest bardzo dobry, choć bolesny zarówno dla świeckich, jak i kapłanów proces.

Ojciec duchowny uważa, że dziś o wiele trudniej jest realizować kapłaństwo niż kiedyś. Jednak pomimo trudnego kontekstu i słabości kapłanów, ich świętość wciąż jest możliwa.

– Święty kapłan to ten, który żyje blisko Jezusa, w Nim żyje i patrzy Jego oczami na świat. To jest pozwolenie Jezusowi, by wszedł w moją słabość i by wyciągnął mnie do Jego miary. Cały czas wierzę w świętość kapłaństwa swojego i innych, i myślę, że tutaj też potrzebna jest współpraca ze świeckimi – modlitewna, ale też taka zewnętrzna – mówił ks. Artur Ważny.

Całą rozmowę z ks. Arturem Ważnym, gościem Pulsu Regionu, znajdziecie poniżej.

Posłuchaj:
ks. Artur Ważny
ks. Artur Ważny
Cała rozmowa
Anna Szczepanek, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za Słowo (NS)- Karol Górski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN