Wielkanoc to także symbole

18.04.2019

Świat próbuje nam narzucić różne elementy, które się dobrze sprzedają – mówi liturgista ks. Andrzej Dudek

Półki w sklepach uginają się od kolorowych zajączków, kurczaczków i innych ozdób świątecznych. A tymczasem tradycyjnym symbolem Wielkanocy jest baranek i paschał.

Niestety kolorowe ozdoby zastąpiły klasyczne symbole, które mają wskazywać na Chrystusa – dodaje liturgista.

Warto też opatrzyć trzeźwo na te wszystkie elementy, które są. Nawet jeśli mamy te dekoracje w domach to żeby patrzeć co jest u podstaw tego wszystkiego, czyli Jezus Chrystus. Nie dlatego, ze nam to świat proponuje, bo ma być ładnie, sympatycznie, pięknie, ma być inaczej, ale żeby zobaczyć Chrystusa, co on dla nas zrobił.  Żeby też tego baranka nie zabrakło i żeby to nie był tylko przedmiot.

Ważnym i wartościowym symbolem w tradycji świeckiej jest jajko. Rodziny podczas wielkanocnego śniadania dzielą się nim składając sobie życzenia.

Pani Janina z Koła Gospodyń Wiejskich w Kamionce Wielkiej Paradne Gosposie pielęgnuje ten zwyczaj w swojej rodzinie

–  Jajko to jest symbol życia. Jak się weźmie jedno jajeczko i wszyscy się tym jednym jajeczkiem dzielą to jest taka ogromna jedność, miłość, takie zrozumienie i to powinno łączyć rodziny, a nie dzielić.

Jak mówi, do tradycji wielkanocnych należy także przygotowanie święconki, czyli tradycyjnej zupy na serwatce.

Jak śniadanie wielkanocne się zje to zawsze zostaje troszeczkę kiełbasy, chrzanu, ale do święconki musi iść chrzan krojony w kosteczkę, no i serwatka i zrobić dobrą zupę. Chlebek pokroić w grzaneczki. Nigdy ta zupa tak nie smakuje, bo chociaż w ciągu roku też zrobię, ale dopiero musi być wielka Niedziela.

Jak się okazuje, były tradycje, których obecnie się już nie pielęgnuję.

W Wielki Piątek ludzie na czas z latarkami szli i gdzie było zboże posiane ludzie wbijali krzyż. To jest symbol naszej religii, naszej miłości, naszej wiary. Bez wiary i bez Boga to nawet do proga.

Tradycją jest także robienie kolorowych pisanek. Można je zobaczyć np. w Tarnowie na ul. Wałowej, a przygotowały je dzieci z tarnowskich przedszkoli.

Posłuchaj:
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Wrona
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN