Wielki Piątek – wspomnienie męki i śmierci Chrystusa

10.04.2020

Centralnym momentem Wielkiego Piątki jest adoracja Krzyża, która odbywa się podczas Liturgii Męki Pańskiej.

W tym roku jednak w związku z epidemią koronawirusa i zgodnie z dekretem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża należy zrezygnować z urządzania „ciemnicy” i „grobu pańskiego” oraz wystawiania krzyża do adoracji. Można ewentualnie przygotować jedynie symboliczną dekorację. W związku z tym powstrzymujemy się od organizowania czuwań w kościele.

Coś wyjątkowego jest w ciszy, która towarzyszy nam podczas Liturgii, ale także w naszej pobożności – mówi liturgista ks. Andrzej Dudek.

– Staramy się skupić na tym co najistotniejsze: na naszej relacji do Pana Jezusa i na wdzięczności za to, że był gotowy oddać swoje życie za nas. W czasie tej liturgii ponownie słuchamy opisu Męki Pana Jezusa, żeby nas niejako wzruszyła i żeby to wzruszenie przerodziło się na kolejne postanowienia, że i w naszym życiu chcemy ten krzyż dźwigać i podjąć go z taką samą miłością i w duchu realizacji woli Bożej, jak to zrobił sam Pan Jezus.

W Wielki Piątek nie ma Mszy świętej. Transmisja liturgii wielkopiątkowej w RDN o godzinie 18:00.

Diecezjalna Komisja Liturgiczna i Koło Liturgiczne WSD w Tarnowie przygotowali Rytuał rodzinny na Wielki Piątek 4. Wielki Piatek 2020

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Paweł Klimek
play
Słowo za Słowo (NS)- Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN