Wielki Tydzień – najważniejszy czas dla Kościoła

15.04.2019

Od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Zmartwychwstania Kościół przeżywa Wielki Tydzień. Czas wspomnienia tego co wydarzyło się od uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, aż do Zmartwychwstania Chrystusa.

W X w. do liturgii wchodzi tradycja niedzieli palmowej. Rodzi się zwyczaj uroczystej procesji z palmami.

Wychodzą procesyjnie poza miasto i wracają po to, aby wprowadzić Chrystusa do swojego miasta, domu, do życia – tłumaczy liturgista ks. Andrzej Dudek.

– W procesyjnym pochodzie, gdzie ludzie wychodzili, takim zwyczajem było, że rzeczywiście dzieci i młodzież naśladowała to co robiły dzieci jerozolimskie czyli rzucali swoje płaszcze, rzucali swoje palmy przed księdzem, który szedł w tej procesji i był symbolem Chrystusa.

Obecnie Niedziela Palmowa jest Światowym Dniem Młodzieży w wymiarze diecezjalnym. Ustanowił go św. Jan Paweł II. Relacje ze święta młodych przeczytacie TUTAJ

Poniedziałek, wtorek i środa w czasie Wielkiego Tygodnia koncentrują się przede wszystkim na liturgii słowa – dodaje liturgista.

– Pokazywanie tych ostatnich chwil Pana Jezusa, jego przebywanie w Betanii, namaszczenie przez Marię Magdalenę, jego stóp olejkiem nardowym. Rzeczywiście pokazanie tych istotnych wydarzeń, które przygotowują jego mękę.

Kulminacyjnym momentem Wielkiego Postu jest Triduum Paschalne. W tych dniach przeżywamy ponownie to co Jezusa wycierpiał od modlitwy w Ogrójcu, aż po śmierć na krzyżu. Czas Wielkiego Tygodnia wieńczy Niedziela Zmartwychwstania.

Posłuchaj:
ks. Andrzej Dudek
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy