Wierni i duchowni modlili się za biskupa misjonarza [ZDJĘCIA]

05.08.2018

Sierpniowe nabożeństwo fatimskie w bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, było okazją do świętowania diecezjalnych uroczystości prymicyjnych biskupa Mirosława Gucwy. Wierni z całej diecezji tarnowskiej, z biskupem Andrzejem Jeżem na czele, modlili się szczególnie za kościół w Afrycie i diecezje Bouar, której od niedawna przewodniczy biskup Mirosław Gucwa.

Po ponad roku od mianowania przez Papieża Franciszka, księdza Mirosława Gucwy biskupem w Afryce, wierni i duchowni dziękowali Bogu za dar święceń biskupich, kapłana pochodzącego z Pisarzowej.

Biskup Mirosław Gucwa jest znany z działalności misyjnej od ponad 25 lat. Przede wszystkim zajmuje się ewangelizacją w Republice Środkowoafrykańskiej – Mała część ludności wierzy w Jezusa Chrystusa, wielu się zagubiło, a są tacy którzy nadal trwają w zwyczajach które są dalekie od naszej wiary. Nasza praca i obecność jest niezbędna, żeby formować kapłanów z Afryki, którzy przejmą naszą rolę – tłumaczy duchowny.

Ostatni lata na kontynencie afrykańskim to bardzo niebezpieczny okres. Cały czas trwają konflikty zbrojne, co bezpośrednio wpływa również na pracę tarnowskich misjonarzy.

– W Republice Środkowoafrykańskiej wciąż trwa rebelia. Na szczęście diecezja Bouar, której przewodzi biskup Mirosław jest na razie poza zasięgiem konfliktu. Kościół jest dla tego kraju nadzieją. Mimo konfliktu duchowni pozostali z wiernymi co jest naprawdę dużym świadectwem – przekonuje biskup tarnowski Andrzej Jeż.

W 2013 roku, dzięki działalności biskupa Mirosława Gucwy powstała Platforma Religijna, która gromadzi katolików, protestantów i przedstawicieli islamu. Jej głównym zadaniem jest wspólna modlitwa, refleksja i działanie na rzecz pokojowego współżycia wyznawców wszystkich religii.

Obecnie w diecezji Bouar, która liczy ponad pól miliona mieszkańców, 20 procent stawią katolicy. Jednak jak przekonuje biskup Mirosław Gucwa, ta liczba ciągle rośnie.

Prymicje biskupie i nabożeństwo fatimskie w Limanowej odbyło się w ubiegłą sobotę (4.08), po nim obaj Biskupi poprowadzili procesję różańcową wokół limanowskiego rynku.

Posłuchaj:
Relacja
Rozmowy z bp Mirosławem Gucwą
Jakub Pędzich
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy