Jak wspierać małżeństwa? – Zjazd Animatorów Spotkań Małżeńskich w Tarnowie [ZDJĘCIA]

09.09.2017

Małżeństwa pomagają małżeństwom. Około 350 liderów i animatorów Spotkań małżeńskich m.in. z Polski, Białorusi, Łotwy, Mołdawii, Rosji, Ukrainy, a także z USA bierze udział Międzynarodowym Zjeździe Animatorów Spotkań Małżeńskich w Tarnowie.To stowarzyszenie, która pomaga małżeństwom m.in. w kryzysie i parom, które planują ślub.

Można tutaj wypracować coś wspólnego dla wszystkich, znaleźć rozwiązania dla trudności małżeńskich. Z naszych doświadczeń wynika, że na spotkania w terenie przyjeżdżają młode pary, nawet niecały rok po ślubie i już sygnalizują pierwsze problemy. Nie wiedzą jak ze sobą rozmawiać, żeby się nie ranić – opowiadają animatorzy.

W zjeździe uczestniczą przedstawiciele obrządku rzymskokatolickiego jak i greckokatolickiego, a także grupa animatorów Spotkań Małżeńskich Cerkwi Prawosławnej.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby, przewodniczącego Rady ds. Rodziny KEP.

Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie wypracowało cztery zasady, które są niezwykle istotne na drodze pogłębiania wspólnoty. Trzeba bardziej słuchać niż mówić, bardziej dzielić się niż dyskutować, bardziej rozumieć niż oceniać, a nade wszystko przebaczać – przypomniał biskup.

Podczas Mszy św. dziękowano za 40 lat działalności Spotkań Małżeńskich w Polsce. Założycielami tego ruchu są Irena i Jerzy Grzybowscy. – Podczas zjazdu będziemy mogli podzielić się doświadczeniami prowadzenia Spotkań Małżeńskich w różnych krajach. To jest niezwykle ważne, dlatego że niektóre nasze wspólnoty czują się bardzo samotne w laickim środowisku m.in. w głębi Rosji, w Stanach Zjednoczonych czy w Irlandii. Tu nabierają siły, widzą, że nie są sami – mówi Jerzy Grzybowski.

Zjazd animatorów ruchu potrwa do niedzieli.

Każdego roku w rekolekcjach o charakterze warsztatów, organizowanych przez stowarzyszenie uczestniczy ok. 1200 par małżeńskich w Polsce, a ok. 600 nowych par narzeczeńskich bierze udział w Wieczorach dla Zakochanych. W Polsce jest ok. 500 par animatorów i ok. 70 kapłanów, którzy uczestniczą w działalności stowarzyszenia Spotkania Małżeńskie.

Posłuchaj:
Uczestnicy
Bp Jan Wątroba
Jerzy Grzybowski
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Dawid Chrobak
play
Słowo za Słowo (NS)- Piotr Gąsienica i Małgorzata Broda
play
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN