Wyjątkowy gość, Kishore Jayabalan przybliża w regionie nauczanie św. Jana Pawła II

10.10.2018

Jest on dyrektorem Instytutu Actona w Rzymie, a wcześniej pracował w Papieskiej Radzie ds. Sprawiedliwości i Pokoju w Watykanie.

Do diecezji tarnowskiej przyjechał na zaproszenie Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II. Międzynarodowy ekonomista ma wykłady dla słuchaczy Uniwersytetu. – Tematem mojego wykładu jest dziedzictwo Jana Pawła II a przyszłość kapitalizmu. Jak to mówił JPII musimy patrzeć wstecz, patrzeć na to co nas otacza i w przyszłość. Jeżeli popatrzymy wstecz na jego nauczania i odniesiemy je do sytuacji dzisiejszej to zrozumiemy, że cześć tych przesłań zrozumieliśmy i wprowadziliśmy do życia źle – mówił dyrektor instytutu w Rzymie.

Ekonomista wylicza m.in. kryzys finansowy, który zaczął się w 2008 roku i dotknął najbardziej Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię. – Problem kryzysu ekonomicznego ma swoją genezę w problemach etycznych. Przede wszystkim amerykanie nie byli zadowoleni z rozmiarów swoich domów. Przy wsparciu Państwa zaciągali kredyty, co spowodowało sytuację, w której ryzyko i konsekwencje pewnych nieuczciwych praktyk musieli ponieść ludzie, którzy nie mieli wpływu na decyzje, jakie były podejmowane – mówił.

Kishore Jayabalan jest obywatelem Stanów Zjednoczonych, wywodzi się w rodziny hinduskiej. Wcześniej był ateistą. W 1996 roku został ochrzczony i przyjęty do Kościoła rzymskokatolickiego przez papieża Jana Pawła II.

Ekonomista miał już wykłady w Bochni, w Nowym Sączu a w środę jest prelekcja w Tarnowie w auli obok katedry. W czwartek wykład zaplanowano w Mielcu, a w piątek w Krużlowej. Wykłady odbywają się w godz. 17.00-19.00. Są one otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

A już 16 października po 17.00 Kishore Jayabalan opowie w radiu RDN o swoim nawróceniu i o papieżu Janie Pawle II, który go chrzcił.

Posłuchaj:
Kishore Jayabalan
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jakub Kwaśny
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za Słowo (NS)- Milenia Małecka Rogal
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN