Wystawa o ojcu Józefie Andraszu

12.10.2020

„Ojciec Józef Andrasz SJ (1891-1963). Orędownik poświęcenia narodu polskiego Sercu Bożemu” – taka wystawa powstała w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek (12 X) o godzinie 17.00.

– Wystawa ma na celu przybliżyć osobę o. Andrasza – syna sądeckiej ziemi, cenionego rekolekcjonistę, spowiednika, kierownika duchowego wielu osób, które prowadziły głębokie życie duchowe, a w tym gronie są m.in. św. siostra Faustyna Kowalska i bł. Aniela Salawa – mówi ks. Piotr Pasek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego.

– Jest to może osoba mało znana, ale najbardziej rozpowszechniona na całym świecie jako sądeczanin, bo 59 razy pojawia się w Dzienniczku siostry Faustyny, który jest przetłumaczony na wiele języków. Na naszej wystawie zgromadzone są eksponaty związane z jego działalnością duszpasterską, pisarską, kierownika duchowego i krzewiciela kultu Serca Jezusowego i Bożego Miłosierdzia – dodaje.

Największym osiągnięciem w działalności duszpasterskiej o. Andrasza na tym polu było poświęcenie Sercu Bożemu nie tylko rodzin czy parafii, ale całego narodu, które dokonało się 21 października 1951 roku.

Po śmierci siostry Faustyny zaangażował się w realizację jej posłannictwa – przekazania orędzia Miłosierdzia Bożego. Pod jego kierunkiem powstał obraz Jezusa Miłosiernego pędzla Adolfa Hyły, słynący dziś łaskami w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.

Z jego inicjatywy zbierano wspomnienia o siostrze Faustynie, a jego książeczka „Miłosierdzie Boże… ufamy Tobie”, popularyzująca nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w formach przekazanych przez św. Siostrę Faustynę, została przetłumaczona na wiele języków i rozeszła się po całym świecie.

Był autorem pierwszych biografii o Apostołce Bożego Miłosierdzia.

Wystawę w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie będzie można oglądać do 20 stycznia.

Posłuchaj:
ks. Piotr Pasek
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN