W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego

02.10.2019

Te studia pozwalają osiągnąć pewną erudycję poruszania się w przestrzeni teologicznej, filozoficznej i zagadnieniach współczesnej kultury, aby w tym kontekście głosić Słowo Boże – mówi bp Andrzej Jeż.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej zwraca uwagę na wiele wymiarów formacji seminaryjnej.

– Głównym nurtem formacyjnym jest duchowość, tutaj zwracamy uwagę i to są światy fascynujące, kiedy człowiek wchodzi w relacje z Bogiem. Jest też formacja ludzka, a więc budowanie relacji w nowej wspólnocie, każdy z nas jest inny i wprowadza nowy świat w życie drugiego człowieka. I formacja pasterska, duszpasterska, czyli uwzględnienie posługi dla wiernych, bo kapłan jest osobą, która oddziaływuje na tych, do których jest posłany.

Klerycy i alumni pierwszego roku cieszą się, że mogą studiować na tej uczelni i – jak mówią – formację duchową pogłębiać na modlitwie

– To, co wyniesiemy z sali wykładowej, to czego się dowiemy na wykładach, to wszystko możemy pogłębić i przemyśleć w kaplicy, żeby wzmocnić relację z Bogiem. – Te lata wykorzystać w jak najlepszy sposób zaczynając od formacji przez pół roku w Błoniu k. Tarnowa, starając się tam bardziej pogłębić swoją wiedzę o sobie i zbudować relację między braćmi, przełożonymi. Nowe miejsce, nowi ludzie, inny styl życia prowadzony w seminarium, bardzo się cieszę, że tu jestem.

W tarnowskim seminarium utrzymuje się liczba powołań.

Na pierwszym roku jest obecnie o jedną trzecią więcej alumnów niż w roku ubiegłym – dodaje biskup ordynariusz.

– To jest bardzo pocieszający symptom, który pozwala nam myśleć optymistycznie o wymianie pokoleniowej też kiedyś w przyszłości w diecezji, ale przede wszystkim daje nam poczucie, że Chrystus wciąż powołuje, towarzyszy nam i jest z nami.

Na pierwszym roku w tarnowskim seminarium formację rozpoczęło 24 młodych mężczyzn. Na Wydziale Teologicznym będzie studiować również na pierwszym roku 9 osób świeckich.

Posłuchaj:
bp Andrzej Jeż
Klerycy
bp Andrzej Jeż
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jakub Kwaśny
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za Słowo (NS)- Milenia Małecka Rogal
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN