Mieleccy szczypiorniści bliscy spadku do pierwszej ligi

21.05.2019

Do końca o utrzymanie walczyć będą piłkarze ręczni SPR Stali Mielec, którzy nie wykorzystali szansy na opuszczenie ostatniego miejsca w tabeli drużyn walczących o utrzymanie w PGNiG Superlidze. W Mielcu wszyscy zdawali sobie sprawę, że to mecz o być albo nie być.

Gracze Stali zaczęli w wymarzony sposób – Tomasz Wiśniewski zatrzymał cztery z pięciu rzutów, jego koledzy nie mylili się w ataku i gospodarze prowadzili 5:1. Wybrzeże szybko otrząsnęło się po falstarcie i stopniowo zmniejszało różnicę. Z każdą minutą robiło się coraz bardziej nerwowo, a temperaturę podgrzewały interwencje bramkarzy. Wiśniewski i Chmieliński do samego końca należeli do najlepszych na parkiecie.

Mielczanom przytrafił się jeden bardzo poważny przestój po przerwie i na tablicy pojawił się wynik 20:16 dla gdańszczan. Stal rzuciło wszystko na szalę – odważnie przedzierał się Tomasz Mochocki, obrońcy harowali i nie pozwalali na rzuty z czystych pozycji. W 58. minucie było tylko 21:22. Końcówka należała do Kondratiuka, którego gol dał zwycięstwo 24:22. Zanim gdańszczanie zaczęli świętowanie utrzymania, na parkiecie aż kipiało. Kary otrzymali Krzysztof Gądek i Kelian Janikowski, na 30 sekund przed końcem karnego wykorzystał Rafał Krupa. Na więcej brakło czasu, choć gospodarze po meczu nie ukrywali złości z powodu decyzji sędziowskich. Klub z Mielca rozważa złożenie protestu odnośnie naruszenia przepisów piłki ręcznej przez sędziów.

Na niecałą minutę przed końcem arbitrzy zasygnalizowali Wybrzeżu grę pasywną. Trener Thomas Orneborg poprosił o czas, a po powrocie sędziowie nie unieśli rąk w celu sygnalizacji pasywności. Pozwolili wymienić gdańszczanom zdecydowanie więcej podań niż zezwalają przepisy. Chwilę później Kondratiuk rzucił zwycięską bramkę. Tym samym mielecka SPR Stal przegrywa z Energa Wybrzeżem Gdańsk 23:24.

Bramki dla mieleckiej drużyny zdobyli: Krupa i Mochocki po 6, Wołyncew 5, Rutkowski 4 oraz Wilk 2.

Ostatnia kolejka spotkań rozegrana zostanie w środę. Mielczanie wyjeżdżają do Lubina na pojedynek z miejscowym Zagłębiem. Z kolei Arka Gdynia podejmuje u siebie drużynę z Gdańska. W przypadku wygranej Stali i porażce gdynian, ligę opuści drużyna z Pomorza, zaś o byt w barażach powalczą mielczanie.